Wysoki poziom ALAT u 30-latka

Mężczyzna 30 lat, siedząca praca, mało ruchu. Od 2 miesięcy ograniczenie tłustego jedzenia. Początkowe wyniki alat 152, aspat 62. Przez 2 miesiące Hepargen. Obecne wyniki to alat 80, aspat 31. Jakie mogą być przyczyny nadal wysokiego alatu? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Na wstępie muszę zaznaczyć, że wartości Pańskich enzymów mimo iż są podwyższone nie muszą świadczyć o czynnościowym uszkodzeniu wątroby. Taka konfiguracja enzymów mogła wynikać z nieodpowiedniej diety, przyjmowania leków (wiele z pozoru niegroźnych i dostępnych bez recepty preparatów może doprowadzić do podwyższenia poziomu enzymów) lub zakażenia WZW B lub WZW C. Radziłabym przede wszystkim wykonać ten na obecność przeciwciała w kierunku wirusowych zapaleń wątroby i zweryfikować czy nigdy nie doszło u Pana do zakażenia.