ALAT

Mężczyzna 53 lat, badanie krwi biochemia AIAT wynik 44,4 U/l, po 2,5 badanie pokazało 58,7 U/l i co to może oznaczać? Nie czuję żadnego bólu, brałem heparegan, i silimarol,
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Rosnący poziom enzymu wątrobowego (ALAT - transaminaza alaninowa) może świadczyć o procesie chorobowym wątroby. Może być to zarówno zakażenia HBV, HCV jak i innymi wirusami, ale także uszkodzeniu poalkoholowemu. Nie jest to wysoki poziom, ale należałoby w takim przypadku zbadać także inne enzymy GGTP, ASPAT, bilirubinę. Ważny jest także Pana ogólny stan zdrowia, czy choruje Pan na choroby nerek czy bierze Pan leki (np długie stosowanie paracetamolu może niszczyć wątrobę).