Wysypka na skórze niemowlaka

Mój synek ma 5 tygodni, od dwóch tygodni borykam się z problemem wysypki na policzkach i całej głowie. Nie są to potówki, bo nie przegrzewam maluszka, a zmiany na skórze się nasilają i nawarstwiają się oraz zaczynają się łuszczyć. Początkowo pojawiało się kilka małych krostek na policzkach, które same znikały, w tym momencie wygląda to jak jedna wielka czerwona wysuszona plama :( Przemywam dziecku skórę wodą przegotowaną na buzi i okolice pieluszkowe. Jak mogę sobie z tym poradzić? Czy to może być uczulenie na jakiś produkt, który zjadłam? Jak długo się leczy takie zmiany? Czy jest to nie groźne dla tak małego dziecka?

Witam!

U tak małych dzieci najczęstszą przyczyną pojawiania się zmian na skórze owłosionej głowy jest tzw. ciemieniucha - to nic groźnego. Pomimo, że wygląd budzi Pani niepokój same zmiany nie stanowią zagrożenia dla Pani dziecka. Ciemieniucha powinna ustąpić ok. 3 miesiąca życia, a związana jest z przejściowymi zaburzeniami pracy gruczołów łojowych. Oprócz skóry owłosionej głowy może pojawiać się także na łukach brwiowych. Najlepiej byłoby gdyby Pani codziennie myła dziecku główkę szamponem a następnie delikatnie gazikiem nasączonym oliwką bądź wazeliną usuwała łuszczące się zmiany.  Dzięki temu skóra "zacznie oddychać"."Czerwona plama", o której Pani wspomniała zlokalizowana na policzkach może być związana z błędem dietetycznym, świadczyłaby o tym nawrotowość zmian. Skóra tak małego dziecka jest bardzo wrażliwa i bardzo szybko reaguje nawet na najmniejszą zmianę. Radziłabym zawęzić Pani dietę do kilku "bezpiecznych" produktów i powoli włączać nowe składniki, tak aby wychwycić moment w którym zmiany się pojawią na nowo. Będzie Pani wówczas wiedziała co uczula Pani dziecko. Do tego czasu warto zaopatrzyć się w preparat zawierający tlenek cynku (np. kremy na odparzenia) i raz dziennie nałożyć cienką warstwę na policzki na zmianę z balsamem, którego używa Pani do codziennej pielęgnacji ciała dziecka.

konieczne jest zbadanie dziecka przez pediatrę lub dermatologa, proszę przeanalizować dietę czy coś nowego nie pojawiło się w niej, czy nie jadła Pani więcej białka, może jakiś nowy proszek lub kosmetyk. Pozdrawiam