Za wcześnie przyklejony plaster antykoncepcyjny a ryzyko ciąży

Dzień dobry. Mam pytanie. Wczoraj odbyłam stosunek ze swoim chłopakiem mając naklejony plaster antykoncepcyjny. Został on naklejony w dzień stosunku, ponieważ myślałam, iż dostałem okres. Okazało się jednak, że okres stał się jedynie zwykłym plamieniem. Chciałabym wiedzieć czy przyklejony zbyt wcześnie plaster działa antykoncepcyjne oraz czy należy go odkleić czy stosować według zaleceń?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Warto byłoby uzupełnić podane przez Panią informacje - ważne jest, czy to był pierwszy plaster naklejany przez Panią, czy wcześniej była stosowana jakaś inna metoda antykoncepcji, czy plamienie przypadło w terminie przewidywanej miesiączki.

Przy pierwszorazowym stosowaniu plastrów - pierwszy plaster powinno nakleić się do 24 godzin od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego. Jeżeli plamienie wystąpiło u Pani w terminie spodziewanej miesiączki przy regularnych cyklach - można uznać, że plastry zostały naklejone prawidłowo.
Jeżeli termin plamienia nie pokrywał się z przewidywaną miesiączką należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez siedem dni,

Jeżeli wcześniej był stosowany system antykoncepcji hormonalnej - w formie plastrów - jeżeli opisana sytuacja miała miejsce przy końcu cyklu (tj. 4 tydzień) - należy kontynuować stosowanie plastrów wg ulotki.

Pozdrawiam serdecznie!