Zaburzenia erekcji u 18-letniego, młodego mężczyzny

Witam mam 18 lat, z dziewczyna współżyjemy pół roku, przy pierwszych kilku razach bylo w porządku, jednak któregoś razu mój penis opadł w trakcie stosunku. Od tamtego czasu próbowaliśmy jeszcze kilka razy ale nic z tego. Chciałbym dodać, że od kilku lat dosyć często się masturbuję, odkąd jestem z partnerką zdarza się to rzadko. Co może być powodem?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Problemy z erekcją mogą mieć przyczyny organiczne (różne choroby np. zaburzenia hormonalne, problemy naczyniowe, neurologiczne). W pierwszej kolejności należy je wykluczyć. Najczęściej pełna erekcja podczas masturbacji i poranny, samoczynny wzwód wykluczają etiologię organiczną. Jeśli problem pojawia się także w trakcie masturbacji, to musi Pan udać się do lekarza (może być lekarz POZ), aby się przebadać.
Jeśli natomiast problem jest wybiórczy i pojawia się tylko w sytuacji zbliżenia seksualnego z partnerką, to ma on podłoże psychogenne. Wówczas potrzebna jest terapia, najlepiej u specjalisty psychoterapeuty-seksuologa.
Nie potrafię Panu napisać możliwych psychicznych przyczyn zaburzeń erekcji bo jest ich bardzo dużo (od uwarunkowań masturbacyjnych poczynając na zaburzeniach osobowości czy parafiliach kończąc). Najczęściej jednak w Pana wieku ten problem jest związany z dużym stresem, lękiem. Im wcześniej podejmie Pan terapię, tym lepiej. Proszę nie czekać aż problemy z erekcją się utrwalą przez kolejne lata.

Pozdrawiam,

M.Żak