Problem z erekcją u młodego, 19-letniego mężczyzny

Dzień dobry. Próbowałem z moją dziewczyną uprawiać seks, ale mam problem z erekcją. Nie staję się on do końca twardy itd, wietczeje. Ja nie wiem co mam o tym myśleć, jakies leki czy coś bo to straszny problem. Ja się denerwuje też ale bardzo chciałbym to z Nią zrobić. Nie wiem czemu mam blokadę. Strasznię się denerwuje i nie wiem co poradzić. Wiele razy mi staje ale po prostu podczas prób zawsze słabnie. Co robić?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Czy ma Pan pełną erekcję podczas masturbacji? Czy pojawiają się samoistne wzwody poranne?
Odpowiedzi na powyższe pytania mogą różnicować organiczną i psychogenną etiologię problemów z erekcją. Jeśli problem dotyczy tylko sytuacji kiedy próbuje Pan uprawiać seks z dziewczyną, to pojawia się jeszcze inne pytanie: Czy tylko z tą dziewczyną tak jest, czy z innymi też?
W Pana wieku przyczyną są najczęściej blokady psychiczne typu lęk, obawa (czasem związana z tym, że można sobie nie poradzić, nie spełnić się w roli męskiej; czasem na przykład z tym, że partnerka jest dla mężczyzny za bardzo atrakcyjna i to go stresuje). Przyczyn może być bardzo dużo.
Jeśli to tylko stres, proszę poszukać sposobu na rozluźnienie. Pomocna może być dłuższa gra wstępna, masaż a także rozmowa na temat stresu z partnerką (lepiej, żeby wiedziała, że to przez napięcie psychiczne, a nie snuła jakieś fantazję, że może jest zbyt mało atrakcyjna). Jeśli jednak problem będzie się powtarzał zachęcam do wizyty u specjalisty seksuologa.

M.Żak