Zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych szyjnych

Witam, neurolog skierował mnie na RM szyjnego kręgosłupa. Rozpoznanie: zaburzenia korzeni nerwów rdzeniowych szyjnych niesklasyfikowanych gdzie indziej. Cel uzasadnienie: drętwienie rąk do dgn. Obawiam się rezonansu, dlatego chciałbym się dowiedzieć co może być potencjalnym powodem dolegliwości. Odczuwam mrowienia palców do ramion z wyjątkiem kciuka i palca drugiego. Czasami mrowi mi też lewa noga na całej długości. Czy powinienem się obawiać diagnozy? Mam 28 lat. Pozdrawiam

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .