Zaburzenia miesiączkowania a aktywność fizyczna i masturbacja

Mam 19 lat. W kwietniu i maju nie dostałam okresu. Sądzę Że moglo to byc spowodowane nagłym wzrostem aktywności fizycznej oraz masturbacja a co za tym idzie podwyższeniem testosteronu. W czerwcu dostałam okres. W lipcu znowu nie dostałam okresu ale zaprzestalam aktywność fizyczna i przestałam sie masturbowac. Czy sa to poważne objawy ? Czy poczekać jeszcze ? Jak wywolac ?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Brak miesiączki może być spowodowany nadmierną aktywnością fizyczną czy zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli sytuacja nie unormuje się w najbliższym czasie to konieczna będzie wizyta u specjalisty ginekologa.