Zaburzenia oddychania w stresie u dziecka

Witam mam taki problem.Mój sześcioletni syn jest bardzo wrażliwym i emocjonalnym dzieckiem. Od pewnego czasu zauważyłam że jak się czymś zdenerwuje coś nie idzie po jego myśli to mówi że ciężko mu się oddycha łapie taki głęboki oddech co kilka minut, czasem nawet płacze z tego powodu. Np. wczoraj w nocy nie umiał zasnąć i budził się w nocy co chwilę a przed zaśnięciem tak cięzko oddychał i mówił że nie potrafi zasnąć. Zastanawiam się czy to może być na tle nerwowym? Jest wstydliwym dzieckiem

Dzień dobry!

U dzieci wiele zaburzeń ma charakter psychosomatyczny, czyli to, co może się wydawać np. astmą czy problemami gastrologicznymi, okazuje się mieć źródła w emocjach, napięciach, lękach dziecka. Jeśli zauważa Pani, że syn jest "wstydliwy" lub ma inne trudności np. w funkcjonowaniu w grupie, warto spotkać się z psychologiem specjalizującym się w pracy z dziećmi, aby spojrzeć całościowo na jego zachowanie - opisać, jakie są mocne strony dziecka i jak może je lepiej wykorzystać, a jakie ma trudności.

Pozdrawiam!