Kiedy mogę ponowić współżycie w czasie leczenia grzybicy pochwy?

Zacznę od tego, że od jakiegoś czasu leczę się na tarczycę - biorę Euthyrox 25 mg, codziennie około 8:00. 7 maja dostałam okres i dokładnie tego samego dnia o 21:00 wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną Yasminelle, od tego czasu biorę je codziennie z tolerancją do 10 minut maksymalnie. Okres skończył mi się w zasadzie po 3 dniach, następnego miałam tylko lekkie plamienie (chociaż normalnie mam krwawienie 5 dni). 4 dnia pojawił się problem ze swędzeniem warg sromowych mniejszych, ale zakładałam, że jest to spowodowane odparzeniem po podpaskach czy podrażnienie spowodowane zmianą płynu do higieny intymnej na mydło. Od tego czasu występowało okresowe swędzenie.

W sobotę i niedzielę (dzień 6 i 7 tabletek) współżyłam ze swoim chłopakiem, na wszelki wypadek z dodatkowym zabezpieczeniem (prezerwatywy). Niestety, w niedzielę wieczorem mój stan się znacznie pogorszył, bo okazyjne swędzenie stało się bardziej dokuczliwe, a dodatkowo zaczęło mnie piec i boleć, a ból był bardzo dokuczliwy i pulsujący. Na wargach mniejszych pojawiły się drobne krostki, które jednak nie są wypełnione żadnym płynem. Zaczęłam używać emulsji Lactacyd Femina do podmywania się 2x dziennie, po czym smarowałam się maścią Clotrimazolum GSK, ale praktycznie nie było poprawy. We wtorek udało mi się dostać do lekarza, zdiagnozowano grzybicę pochwy i przepisano mi Pimafocort do smarowania 2-3 razy dziennie i Nystatynę dopochwową, 1 tabletkę na noc. Poprawa była, chociaż bardzo powolna - zmniejszyło się swędzenie, ból też zrobił się mniejszy, chociaż "krostki" nie zniknęły. Dzisiaj (niedziela) udałam się do innej pani ginekolog i dostałam Provag (kapsułki 2x1 przez 5 dni), Ketokomazol (tabletki doustne, 1x1 przez 10 dni), Gynazol (jedna dawka kremu dopochwowego na noc) i Pimafucort (maść, nadal do smarowania 3 razy dziennie).

Mój chłopak dostał dla siebie Ketokomazol i Pimafucort (i jego choroba nie ominęła, pojawiły się niewielkie czerwone plamki na żołędzi). Ketonazol zaczęłam brać jakieś pół godziny po Euthyrox'ie, czyli rano, żeby był jak największy odstęp czasowy między nim a Yasminelle branym późnym wieczorem. Pani doktor kazała mi wstrzymać się z współżyciem przez 10 dni, kiedy będę brała Ketokomazol. Dopiero po powrocie do domu zauważyłam, że ostatni dzień brania tego leku wypada mi 23 dnia cyklu, czyli 2 dnia przerwy w braniu Yasminelle. To pierwszy raz kiedy używam antykoncepcji hormonalnej (wcześniej ginekolog nie przepisała mi jej przez moje kiepskie wyniki tarczycy) i nie chciałabym "pomijać" przerwy i ogólnie nie wywoływać jakichkolwiek skutków ubocznych, bo do tej pory, pomijając grzybicę, nie odczuwam żadnych nieprzyjemności związanych z Yasminelle. W połowie czerwca jedziemy z moim chłopakiem do moich rodziców, w związku z czym fakt grzybicy całkowicie pokrzyżował nam plany "wyszalenia się" przed wyjazdem - ciekawi mnie więc jeszcze, czy którykolwiek z branych przeze mnie leków może mieć wpływ na prezerwatywy i czy możemy zacząć współżycie w prezerwatywie od razu po ustąpieniu objawów? Ale moje główne pytanie brzmi, jak długo powinnam wstrzymywać się od współżycia z chłopakiem? Czy nadal będę chroniona przed ciążą po zakończeniu kuracji Ketokomazolem, przez pozostałe dni przerwy w tabletkach? Jak wygląda wtedy skuteczność antykoncepcji w kolejnym cyklu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Witam serdecznie! Leki które Pani stosuje nie wpływają na prezerwatywy, nie powinny również wchodzić w interakcje z lekami antykoncepcyjnymi. Z tego powodu skuteczność antykoncepcyjna powinna być zachowana w okresie przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych i w przypadku ponownego włączenia tabletek w następnym cyklu. Jeżeli chodzi o współżycie to należy się z nim wstrzymać do czasów wyleczenia infekcji, tak jak zalecił lekarz prowadzący. Proszę pamiętać, aby również Partner przyjął zalecone leki. Pozdrawiam