Zakażenie kiłą a badanie PMR

W zeszłym roku w kwietniu zdiagnozowano u mnie kiłę. Początkowe wyniki: VDRL , FTA 1:450, VDRL il. 1:2. Otrzymałem Doxycyklinę. W kolejnych badaniach miana spadały, obecnie po 11 miesiącach: FTA 1:150, VDRL ilościowy ujemny, natomiast VDRL jakościowy . Czy VDRL pozostanie już dodatni, czy znegatywizuje się?Jeżeli tak to jak długo może to potrwac?Czy nadal mogę zarażać? Obawiam się ze będe musiał mieć pobrany płyn mózgowo rdzeniowy w celu zbadania obecności krętków czy nie ma konieczności?

Aleksander Ropielewski

VDRL może pozostać dodatni prze różny okres czasu (bywa dodatni u osób w pełni zdrowych). Jeżeli nie ma objawów chorobowych a miana przeciwciał spadły nie widzę konieczności poszerzania diagnostyki.