Zakrzep żyły siatkówki oka

Witam serdecznie, Mam zakrzep centr. żyly siatkowki oka lewego. Zakrzep miał miejsce ponad 2 m-ce temu. Od tego momentu jestem na L4, ponieważ wykonuję ciężką pracę fizyczną. Pomimo iż od tamtego momentu wzrok mi się dość znacznie poprawił, to nadal mam - jak to określił okulista - zniszczone naczynia oka i podczas nawet niewielkiego wysilku fizycznego możliwy jest wylew do ciała szklistego co może wiązać sie z utratą wzroku. Czy może oznaczać to pożegnanie się z dotychczasową formę pracy?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Nie są znane skuteczne metody zapobiegania ani leczenia zakrzepu żylnego siatkówki. Ważne jest wykluczenie ogólnoustrojowych stanów predysponujących do wystąpienia zakrzepu żylnego, a w przypadku ich stwierdzenia wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z powodu niedokładnie poznanej patogenezy zakrzepów żylnych w leczeniu stosuje się z różnym powodzeniem następujące preparaty: kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), leki przeciwzapalne, izowolemiczna hemodilucję, plazmaferezę, leki przeciwkrzepliwe (np. heparyna, warfaryna), środki fibrynolityczne, kortykosteroidy.

Na podstawie badania dna oka i wyniku angiografii fluoresceinowej dobiera się odpowiedni typ leczenia.

W przypadku utrzymującego się obrzęku plamki, rozległych obszarów niedokrwiennych i w neowaskularyzacji wykonuje się laseroterapię siatkówki (fotokoagulacja ogniskowa lub panfotokoagulacja siatkówki). Należy przede wszystkim dbać o dobry stan układu krążenia, właściwie leczyć nadciśnienie tętnicze, oceniać stężenie lipidów, okresowo wykonywać badanie morfologii krwi, a także walczyć z otyłością oraz paleniem tytoniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty