Zakrzep żył środkowej siatkówki - jak leczyć?

Witam, mam 48 lat. Miesiąc temu miałem błysk w oku i diagnoza po 2 tygodniach brzmi: AF OP- wydłużenie wczesnej fazy żylnej. Żyła środkowa siatkówki z odgałęzieniami krętymi, wypełniają się na jednym obwodzie i w biegunie tylnym blokowanie fluorescencji przez krwotoku śródsiatkowe. W fazach późnych obrzęk tarczy II plamka bez obrzęku. Niecałkowite zamknięcie pnia żyły środkowej. Wyniki morfologii dobre. Hashimoto Euthyrox 025. Skąd taki zator? Co dalej? Jak długo leczyć? Czy mogę pracować przy komputerze? Czy da się uniknąć tego na przyszłość? Jaki lekarz powinien mnie leczyć?
48 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam,

zakrzep żył środkowej siatkówki jest łączony z charakterystycznym obrazem dna oka: poszerzonymi i krętymi żyłami siatkówki, obrzękniętą tarczą n. II, krwotokami śródsiatkówkowymi, obrzękiem siatkówki. Do objawów towarzyszących schorzeniu zalicza się (czynniki ryzyka): nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, jaskrę otwartego kąta, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, leków moczopędnych.
Opcje terapeutyczne obejmują leczenie każdego schorzenia towarzyszącego, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy podwyższone stężenie cholesterolu.
Jeśli chodzi o leczenie zakrzepu, są 2 metody i obie można zastosować: terapię laserową - fotokoagulacja oraz doszklistkowa iniekcja triamcinolonu. O wyborze leczenia decydują warunki i obraz dna oka oraz ewentualny wynik angiografii fluoresceinowej. W oczach z obrzękiem plamki sugeruje się opóźnienie terapii o ok. 3 miesiące, aby umożliwić maksymalne spontaniczne ustąpienie obrzęku i wchłonięcie się krwotoków śródsiatkówkowych. U osób, które nie reagowały na laseroterapię wykonywano również witrektomię.
Proponowałabym zgłosić sie do wyspecjalizowanego ośrodka klinicznego, gdzie specjaliści na pewno przeprowadzą szczegółową diagnostykę i zaproponują odpowiednie do stanu miejscowego i funkcji leczenie.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty