Zanik wzwodu u partnera po rozpoczęciu współżycia

Jestem z chłopakiem od dwóch miesięcy, mamy po 20 lat. Jeszcze ani razu nie udało nam się w pełni współżyć, ponieważ wzwód zanika zaraz po rozpoczęciu stosunku. Partner zapewnia mnie, że bardzo mu się podobam i przyznaje się, iż stresuje się tym, że nie wyjdzie. Ma wzwody nocne, więc wydaje mi się, że rzeczywiście jest to na tle nerwowym. Poza tym często uprawiamy seks oralny, nie wiem czy może mieć to z tym związek. Co możemy zrobić?

Dzień dobry!

Nie wspomina Pani, od jak dawna podejmujecie Państwo próby współżycia oraz jak wiele tych prób było. Różnego rodzaju trudności (np. zaburzenia erekcji) są niejako naturalne dla początków życia seksualnego. Często naturalnie mijają z czasem, regularnym współżyciem, rosnącym doświadczeniem i pozytywnym nastawieniem. Jeśli tak się nie dzieje, rzeczywiście możemy mieć do czynienia z zaburzeniami erekcji na tle psychogennym o charakterze lękowym. W takiej sytuacji właściwym kierunkiem jest konsultacja z seksuologiem i rozważenie podjęcia psychoterapii, być może także przy wsparciu farmakologicznym.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Przyczyn opisanego problemu może być kilka. Po pierwsze - jesteście Państwo młodymi ludźmi, jak rozumiem, rozpoczynającymi dopiero współżycie. W takiej sytuacji trzeba trochę czasu, by się oswoić. Po drugie - stres partnera, który najwidoczniej zadaniowo podchodzi do współżycia, co zwykle jest zasadniczą przyczyną problemów ze wzwodem szczególnie u młodych mężczyzn. Po trzecie - fakt, że się Pani podoba partnerowi może dodatkowo wzmagać jego zdenerwowanie i obawy, że się nie sprawdzi jako kochanek.
Konglomerat powyższego może mieć niebanalny wpływ na stan erekcji, w związku z czym sugerowałbym Państwu konsultację seksuologiczną (bądź psychologiczną) podczas której moglibyście oboje przyjrzeć się własnym lękom związanym z podjęciem współżycia i próbować je zniwelować.
Wspomniany seks oralny nie wydaje się mieć w powyższej sytuacji zasadniczego negatywnego wpływu na współżycie, aczkolwiek nie da się go całkowicie wykluczyć.

Pozdrawiam.