Zapalenie mieszka rzęsowego w oku u kobiety w ciąży

Ponad pół roku temu miałam zapalenie mieszka rzęskowego w oku. Stosowałam wówczas lek floxal - w kroplach i maści -pomogło. Obecnie jestem w 39 tygodniu ciąży i niestety zapalenie powróciło. Czy stosowanie tego samego środka jest dozwolone w mojej sytuacji lub czy nieleczenie od razu takiego zapalenia może mieć negatywne konsekwencje? Po porodzie bardzo bym chciała karmić piersią ale obawiam się, że mogę przynieść szkodę mojemu Maleństwu stosując ten lek zarówno teraz jak i po narodzinach.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Bezpieczeństwo stosowania leku Floxal (krople i maść okulistyna)w ciąży nie zostało ustalone. W ciąży powinien być on stosowany jedynie w niezbędnych przypadkach. Jego stosowanie jest zabronione w trakcie karmienia piersią. Powinna Pani skonsultować stosowanie tych preparatów ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę.
Najlepiej jednak niezwłocznie udać sie do okulisty i poprosić o leki bezpieczne w ciąży. Każda nieleczona infekcja może spowodować wystąpienie powikłań, co dodatkowo utrudni leczenie i w Pani przypadku uprzykrzyć także pierwsze tygodnie z dzieckiem.

Witam,
floxal nie jest zalecany w ciąży i okresie karmienia, jednak od okulistów wiem, że krótkotrwałe stosowanie do 7 dni, nie przyniesie dziecku szkody. Nieleczona zmiana może doprowadzić do dalszych komplikacji z nadżerką rogówki włącznie.
Pozdrawiam