Zapalenie prostaty: czy wystarczy leczenie farmakologiczne?

Jestem już wiekowym emerytem, mam 72 lata. Od szeregu lat, czyli od prawie 25, byłem pod kontrolą lekarza urologa /szpital Kopernika/. W tym okresie miałem 4-krotnie wykonywaną biopsję prostaty z podejrzeniem raka prostaty. Żadna z nich nic nie wykazała, była tylko informacja, że jest to przewlekłe zapalenie prostaty. Jestem leczony lekami typu: F******* /z rana/ oraz F****** /wieczorem/ - i tak do tej pory te leki przyjmuję. Jestem cienkim emerytem /finansowo/. Dalej - źle znoszę atmosferę szpitala. Od 2 lat jestem półgłuchy - postępujący zanik słuchu na prawym uchu od 1,5 roku i od 30 lat leczone nadciśnienie tętnicze z lekka unormowane. Żona chora na cukrzycę insulinozależną. W domu brak spokoju, nerwowa atmosfera, czyli ciągłe kłótnie o zdrowie i wydatki, i nie tylko. Moje obecne objawy to napadowe parcie na mocz - kiedy tylko pomyślę o parciu już muszę szukać toalety - oraz 3-4 wstawania w nocy, żeby oddać mocz i to w niewielkich ilościach, cienkim strumieniem, ale niekropelkowo. W trakcie oddawania moczu nie mam żadnych bólowych dolegliwości. Ten objaw nocnego oddawania moczu pojawił się rok temu. Z lekarzem urologiem nie mam już żadnego kontaktu, bo na wizytę czeka się pół roku albo i rok. Moje ostatnie wyniki PSA to 7.21, a fPSA 0.35. Opis mikroskopowy: PROSTATIS CHRONICA. Poprzednie badanie w wieku 68 l i 69 l. Wynik PSA 7.16 - ten wynik jest złym wskazaniem, ale czy istnieje poważne zagrożenie i nie wystarczy leczenie ziołowo-farmakologiczne? Jestem z terenu miasta ŁÓDZ. Mój adres to ryspetrycki@wp.
72 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy! Marker PSA jest markerem swoistym dla narządu, ale nie swoistym dla choroby. Jego wzrost może powodować nie tylko rak prostaty, ale także zapalenie, uraz, operacje prostaty czy też badanie per rectum. Nieznacznie zwiększone stałe stężenie PSA przy negatywnym wyniku badania biopsyjnego nie powinno niepokoić, gdyż może sugerować przyczynę zapalną. W sytuacji przewlekłego zapalenia prostaty przy satysfakcjonującym leczeniu farmakologicznym nie ma wskazań do interwencji chirurgicznych. Przyjmowane leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy oraz alfa1-antagonistów wydają się być uzasadnionym i wystarczającym leczeniem. Jeśli cena opisanych preparatów jest zbyt obciążająca finansowo to można poprosić lekarza rodzinnego lub urologa o przepisanie tańszych zamienników zawierających takie same dawki i substancje czynne. Pozwoli to zredukować koszty leczenia. Wskazane jest pozostanie pod opieką urologa. Wystarczająca jest 1 wizyta w ciągu roku, wystarczy w odpowiednim momencie zarejestrować się w publicznej poradni. Redakcja abcZdrowie.pl