Zawroty głowy przy problemach z krążeniem i kręgosłupem

Dzień dobry, mam 38 lat, urodziłam 2 dzieci. Mam duży problem, myślę, że z kręgosłupem, ponieważ bardzo często boli mnie dół pleców. Mam również problemy z krążeniem (Doppler wskazał, że mam problem z zastawkami w żyłach i krew nie płynie tak, jak powinna) - bóle nóg. Teraz do tego doszły zawroty głowy. Kilka miesięcy temu dość mocne, teraz po kliku miesiącach przerwy wróciły i od kilku tygodni mam je kilka razy, ale nie są one mocne. Czasem wystarczy, że podniosę głowę wysoko, do góry, albo obrócę głowę na poduszce. Do tego jestem bardzo osłabiona. Dziś miałam również krwotok z nosa, pierwszy raz w życiu. Proszę powiedzieć mi, co możę być przyczyną tego wszystkiego? Nie biorę żadnych leków. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Niestety, diagnozowanie bez możliwości zbadania pacjenta i zebrania dokładnego wywiadu jest niemożliwe. Uważam, że pierwszym krokiem, jaki powinna Pani uczynić, jest wizyta u internisty i wykonanie na początek panelu podstawowych badań (morfologia, EKG, RTG kręgosłupa szyjnego), a następnie w razie konieczności bardziej wnikliwa diagnostyka.

Przyczyn zwrotów głowy jest wiele, mogą wynikać z przyczyn neurologicznych (zespoły uciskowe nerwów - np. w wyniku zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym), laryngologicznych (błędnik i choroby ucha wewnętrznego), kardiologicznych (zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie krwi lub niedociśnienie), hematologicznych (anemia).

Krwotok z nosa zazwyczaj towarzyszy podwyższonemu ciśnieniu tętniczemu, ale może też być efektem uszkodzenia śluzówki w jamie nosowej lub zaburzeń w morfologii krwi.

Bóle kręgosłupa mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, konieczne byłoby RTG kręgosłupa lub rezonans.

Pozdrawiam serdecznie i życze pomyślnego wyjaśnienia problemów.