Zespół Blanda, White’a i Garlanda u 7-latki a operacja serca

po cewnikowaniu serduszka u mojej siedmioletniej córki została potwierdzona wada wrodzona serca BWG co dalej jeszcze nic nie wiem i się denerwuję żyjąc w tej niewiedzy-jak poważna to wada ,gdzie możliwa będzie operacja serca

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Zespół BWG jest poważną wadą serca i wymaga leczenia operacyjnego, które musi zostać przeprowadzone w ośrodku kardiochirurgii dziecięcej. Często jest to wada śmiertelna, jednak, jeżeli córka ma już 7 lat to z dużym prawdopodobieństwem doszło do wytworzenia krążenia obocznego w tętnicach wieńcowych.
Wada polega na nieprawidłowym odejściu lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy płucnej, zamiast od aorty, co skutkuje gorszym utlenowaniem krwi w lewej tętnicy wieńcowej i może doprowadzić do zawału serca - córki nie może wykonywać wysiłku fizycznego.
Leczenie kardiochirurgiczne pozwala na całkowite wyleczenie wady, rokowania są u większości pacjentów dobre, dochodzi do całkowitego wyleczenia.