Zespół przedsionkowo-komorowy II stopnia Wenckebacha u 7-latka a wpływ choroby na ciśnienie tętnicze

WITAM Moje siedmioletnie dziecko ma zdiagnozowane "zespół przedsionkowo-komorowy II stopnia Wenkebacha.Do listopada muszę go obserwować.Mam pytanie-"czy ta choroba ma wpływa na ciśnienie tętnicze-syn w czasie spoczynku miał 132/92 tętno 87.W jaki sposób mam reagować? Nadmieniam,iż ja choruję na nadciśnienie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, podana wartość nie wymaga doraźnych interwencji, zwłaszcza, jeżeli dziecko pozostaje pod opieką kardiologa. Proszę również pamiętać, że dla dzieci stosuje się inne mankiety do pomiaru ciśnienia, niż dla dorosłych (inaczej wynik nie będzie dokładny).

napadowy blok przedsionkowo - komorowy typ wenkebacha występujący szczególnie w godzinach nocnych podczas snu rzeczywiście nie jest powodem do silnego niepokoju i wymaga obserwacji. Natomiast nie ma nic wspólnego z ciśnieniem tętniczym. Proszę mierzyć synowi regularnie ciśnienie o 7:00 i 17:00 ( po 5 minutach odpoczynku) i w razie utrzymujących się podwyższonym wartości zgłosić się do kardiologa dziecięcego.