Zespół wazowagalny i ból w lewym boku

Witam mam zespół wazowagalny który niedawno wykryto,od jakiegoś czasu boli mnie lewy bok z tylu na plecach gdy siedzę a jak się położę na boku to już się nie odwrócę bo ból jest mocny wtedy muszę pomału się podnieść do góry i wtedy położyć na drugi bok.Czy to ma coś związanego z sercem i drugie pytanie czy każdy zespół wazowagalny wymaga rozrusznika serca?

Aleksander Ropielewski

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Proponuję kontakt z kardiologiem, ponieważ mam za mało informacji, aby udzielic jednoznacznej odpowiedzi.