Zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa

Witam! Od roku choruję na zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa, jestem nosicielem antygenu HLA B27, zażywam suflasalazynę, celebrex, kwas foliowy. Miałam dosyć duże problemy z jelitami, naprzemienne biegunki z zaparciami, wykonano kolonoskopię, która nie dała odpowiedzi skąd taka reakcja organizmu. Od miesiąca jestem na diecie wegańskiej, rozpisanej przez wykwalfikowanego dietetyka, moje jelita już nie dokuczają, natomiast zzsk, nie pozwala mi normalnie funkcjonować, poranna sztywność, pleców, kolan, stawu skokowego i nadgarstków jest nie do zniesienia, stąd decyzja o przejściu na dietę wegańska, sprzyjającą chorym na zzsk. Zażywam także witaminę b12 w tabletkach, dieta jest różnorodna i ciekawa. Dziś odebrałam wyniki badań, które niestety bardzo mnie zmartwiły. Nigdy nie miałam tak kiepskich wyników, proszę o interpretację i ewentualną diagnozę: Leukocyty: 3,1 erytrocyty:3,3, Hemoglobina: 10,2 Hematokryt: 32, Mcv: 98, Mch: 31 Mchc: 32 Płytki krwi: 173 Rdw-cv: 15,3 Pdw: 13,8 Mpv: 8,1 Pct: 0,1 Neutrofile: 1,55 Limfocyty: 1,29 Monocyty: 0,13 Eozynofile: 0,08 Bazofile: 0,0 Neutrofile%: 50,5 Limfocyty%: 41,9 Monocyty%: 4,1 Eozynofile%: 2,7 Bazofile%: 0,8 Atypowe limfocyty: 0 Atypowe limfocyty%: 0,80 Cholestrerol całkowity: 146,50 Cholesterol hdl: 74,84 Cholesterol ldl: 58,72 Trójglicerydy: 64,70 Crp:0,17

Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Aktualny obraz morfologii krwi może być konsekwencją zażywania sulfasalazyny. Jednym z objawów niepożądanych stosowania tego leku mogą być właśnie zaburzenia hematologiczne, czyli leukopenia (zmniejszona liczba krwinek białych), makrocytoza (czyli zwiększenie objętości krwinki - MCV) co wiąże się z możliwością wystapienia niedokrwistości na tle niedoboru kwasu foliowego (sulfasalazyna zmniejsza wchłanianie kwasu foliowego). Moim zdaniem warto przede wszystkim oznaczyć poziom kwasu foliowego we krwi, ale także witaminy B12, której wchłanianie też może być aktualnie gorsze pomimo stosowania w tabletkach. W przypadku niedoboru wskazane będzie - odpowiednio - w przypadku niedoboru kwasu foliowego - zwiększenie dawki, a w przypadku niedoboru B12 - rozważenie stosowania B12 domięśniowo. Iniekcje raz na miesiąc 1000 ug zabezpieczą przed niedoborem, który może wynikać z choroby i jej leczenia ale także diety. Kolejna kontrolę morfologii krwi zalecam za 3-4 tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie