Zgrubienie na dolnej części jądra
Witam! Mam 28 lat i następujący problem z lewym jądrem. Na dole jądra wyczuwalne jest nieregularnej grubości zgrubienie w formie przypominającej żyłę. Zgrubienie to ciągnie się od dolnego końca najądrza ku górze, przez wolny brzeg jądra (przód), zwężając się ku górze. Zmianę zaobserwowałem u siebie ok. 6 miesięcy temu, od tamtego czas nie zmienia rozmiaru i kształtu. Dodatkowo lewy powrózek nasienny jest powiększony. Prawe jądro jest wolne od tych zmian, oba jądra są podobnej wielkości i twardości. Chciałbym dowiedzieć się, co to za rodzaj zmiany może być. Jest to dla mnie ważne, ponieważ przebywam poza domem i na miejscu nie mam możliwości dokładniejszej konsultacji lekarskiej. I pytanie drugie: czy na podstawie ewentualnego badania usg można by w tym przypadku postawić jednoznaczną diagnozę?

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Każda nieprawidłowa zmiana wyczuwalna w obrębie jąder wymaga wyjaśnienia. Diagnostyka jest niezbędna, gdyż zmiany mogą świadczyć o procesie nowotworowym.
Niestety aby postawić diagnozę konieczna jest osobista wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość badania fizykalnego i dokładnego zebrania wywiadu. W tym wypadku nie obejdzie się również bez wykonania badań dodatkowych, w tym USG jąder- jednak na podstawie samego opisu trudno odpowiedzieć czy uda się na podstawie badania ultrasonograficznego udzielić jednoznacznej odpowiedzi co może być przyczyną objawów.
Zmiana wymaga wyjaśnienia, diagnostyką zajmują się najczęściej urolodzy.
Pozdrawiam