Zgrubienie w piersi u 17-latki

Mam 17 lat. Jestem kobietą. Gdy miałam miesiączkę, myjąc się wyczułam jakieś zgrubienie w piersi, niedaleko sutka. Jest twarde, raczej owalne, może mieć około 1 cm średnicy. Po miesiączce niestety nie zniknęło, od dwóch tygodni codziennie sprawdzam pierś, a to coś nadal tam jest. Nie wiem co o tym myśleć. Czy to może być rak? Boję się iść do lekarza. Z jednej strony, bo mogę być chora, a z drugiej bo mogę się wygłupić, że przychodzę z byle czym. Nawet nie wiem do jakiego lekarza powinnam się zgłosić. Czy takie zgrubienie to musi być tylko i wyłącznie nowotwór? Czy powinnam mieć jakieś objawy gdybym miała nowotwór?

Szanowna Pani, ryzyko, że guz jest nowotworem złośliwym jest w Pani wieku bardzo, bardzo niewielkie. Niemniej zdarzają się często guzki łagodne, które jeżeli osiągają duże rozmiary lub są ku temu wskazania, usuwa się. Czasami taka zmiana, szczególnie w Pani wieku, może wiązać się po prostu z zagęszczeniem powodowanym zaburzeniami hormonalnymi. Proszę koniecznie odwiedzić lekarza - najlepiej ginekologa, który ma możliwość wykonania badania USG. Uważam, że do każdego problemu pacjenta należy podejść z uwagą i zainteresowaniem.