Zgrubienie w piersi u 17-latki

Mam 17 lat. Jestem kobietą. Gdy miałam miesiączkę, myjąc się wyczułam jakieś zgrubienie w piersi, niedaleko sutka. Jest twarde, raczej owalne, może mieć około 1 cm średnicy. Po miesiączce niestety nie zniknęło, od dwóch tygodni codziennie sprawdzam pierś, a to coś nadal tam jest. Nie wiem co o tym myśleć. Czy to może być rak? Boję się iść do lekarza. Z jednej strony, bo mogę być chora, a z drugiej bo mogę się wygłupić, że przychodzę z byle czym. Nawet nie wiem do jakiego lekarza powinnam się zgłosić. Czy takie zgrubienie to musi być tylko i wyłącznie nowotwór? Czy powinnam mieć jakieś objawy gdybym miała nowotwór?

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Skuteczność terapii celowanych

Terapie celowane wykorzystywane są do leczenia raka piersi. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Kto może z nich korzystać? Na ten temat wypowiada się dr Joanna Jagiełło-Gruszfeld.

Szanowna Pani, ryzyko, że guz jest nowotworem złośliwym jest w Pani wieku bardzo, bardzo niewielkie. Niemniej zdarzają się często guzki łagodne, które jeżeli osiągają duże rozmiary lub są ku temu wskazania, usuwa się. Czasami taka zmiana, szczególnie w Pani wieku, może wiązać się po prostu z zagęszczeniem powodowanym zaburzeniami hormonalnymi. Proszę koniecznie odwiedzić lekarza - najlepiej ginekologa, który ma możliwość wykonania badania USG. Uważam, że do każdego problemu pacjenta należy podejść z uwagą i zainteresowaniem.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty