Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zimne nogi wieczorami i ból stopy a objawy stopy cukrzycowej

mam cukrzycę 2, od kilku miesięcy (wcześniej incydentalnie) pojawiły się słabe oznaki plamicy starczej. Wieczorami marzną mi nogi w takim stopniu, że nie jestem ich w stanie ograć bez użycia sztucznego źródła ciepła; odczuwam ból stopy na linii od dużego palca do kostki. Nasila się on w ruchu (szybsze chodzenie, poranne wstawanie). Czy to objawy stopy cukrzycowej?
KOBIETA, 79 LAT ponad rok temu

Wpływ cukrzycy na płodność

Cukrzyca to groźna choroba, który wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. A jak choroba ta działa na płodność? Obejrzyj film i sprawdź to.

Dobry wieczór,

Wygląda na to,że ma Pan objawy związane z niedostatecznym ukrwieniem stóp, które wynikają najprawdopodobniej z cukrzycy (choć rozpoznana była 2 miesiące temu, niewykluczone, że miał Pan ją dłużej...) Proszę sprawdzić sobie jeszcze profil lipidowy, bo może mieć Pan współistniejącą hiperlipidemię, która może być równiez przyczyna zmian.. Zalecałbym jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, aby zastosować odpowiednie leczenie i zapobiec dalszym powikłaniom. Konieczne jest dokładne zbadanie stopy i na jego podstawie dobranie odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy