Złamanie kości łonowej w wyniku wypadku

Dzień dobry, mam 53 lata. Mniej więcej dwa miesiące temu mialam wypadek, w czasie którego myślałam, że tylko nieco się poobijałam, ale ból cały czas mi dokuczał. Dopiero wczoraj, po 3 (trzecim!!) przeswietleniu okazalo sie ze mam zlamana dolna kosc lonowa. Bol jest okropny, szczególnie przy chodzeniu a lekarz teraz dopiero zalecil mi chodzenie o kulach i cwiczenia ale nie wiem jakie, nie podał żadnych szczegółów. Czy kosc sie zrosnie skoro caly czas chodzilam i co dalej robic bo ortopeda nic nie powiedzial. Czy będę w stanie sama wykonywać taką ‘’rehabilitację”, czy konieczne będą wizyty u fizjoterapeuty? Dziekuje i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Złamanie kości łonowej jest dość częstym urazem. Kość zrasta się zazwyczaj sama po około 2-3 miesiącach, ważne jest jednak aby przestrzegać w tym czasie odpowiednich zaleceń. Od stopnia ich przestrzegania zależy późniejszy stopień uszkodzenia nerwów i naczyń i to czy możliwy będzie powrót do pełnej sprawności.

Należy przestrzegać następujących zaleceń:
– 25 dni po złamaniu należy przestrzegać bezwzględnego unieruchomienia w łóżku (bez gipsu, operacji, itp.),
– Po upływie tego czasu można bardzo pozwoli rozpocząć chodzenie.
Stopniowe ćwiczenia są prowadzone przez rehabilitanta pod kątem wzmocnienia mięśni okalających staw biodrowy i centralizujące miednice w jej prawidłowym ułożeniu. Najlepiej zgłosić zapotrzebowanie na rehabilitację, wtedy rehabilitant pokaże ćwiczenia.
Trzeba uniknąć nadmiernego rozciągania, a w szczególności rozciągania mięśni przywodzicieli.
Rehabilitacja trwa mniej więcej 12 do 16 tygodnia po złamaniu, ale wszystko zależy od stopnia współpracy pacjent oraz od jego nastawienia psychicznego orz nastawienia do rehabilitacji.
Ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zasad, w tym zasady unieruchomienia w pierwszym okresie leczenia.

Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.

Kość łonowa (łac. os pubis) - parzysta kość wchodząca w skład miednicy. U człowieka ma trzon i 2 gałęzie: górną i dolną. Gałąź górna łączy się z trzonem, a gałąź dolna łączy się z kością kulszową.

Oczywiście leczenie i rehablitacja zależą od tego gdzie doszło do złamania kości łonowej i jak jest ono rozległe. Dlatego rehabilitacja musi być zawsze dostosowana indywidualnie do możliwości, wieku i indywidualnych potrzeb pacjenta.