Złamanie kości promieniowej a wskazania po zdjęciu gipsu

Syn lat 8 doznał złamania kości promieniowej prawej bez przemieszczenia w okolicy nadgarstka.Lekarz zalecił szynę i następnego dnia gips na 2-3 tyg.Proszę o informację czy to wystarczający czas by zdjąć gips, i czy po zdjęciu gipsu może syn grać w piłkę nożną (nie gra na pozycji bramkarza:)) Czy na czas trwania meczu, treningu ubierać ma jakiś stabilizator na rękę? Czy mając gips ma wykonywać jakąś rehabilitację? Lekarz zalecił jedynie (był mało rozmowny:)) po gipsie normalne używanie ręki.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, zazwyczaj jest to wystarczający czas do zagojenia się złamania. Po zdjęciu gipsu syn zostanie poddany kontroli ortopedycznej.
Przez kolejnych kilka tygodni syn powinien zwracać szczególną uwagę na tą rękę i nie dopuścić do jej kolejnego urazu (np. uderzenie piłki, podparcie się o ziemię na tej ręce), który mógłby doprowadzić do komplikacji.
Sugerowałabym więc zrobić jeszcze 2-3 tygodnie przerwy od treningów piłki po zdjęciu gipsu.
W trakcie noszenia gipsu syn powinien ćwiczyć mięśnie poprzez zaciskanie jakiegoś przedmiotu w dłoni (są takie specjalne piłeczki ze zbitej gąbki do rehabilitacji, ale można je zastąpić jakimkolwiek innym przedmiotem), należy unikać ruchów skrętnych (odwracania dłoni). Po zdjęciu gipsu ręki należy używać "normalnie" (w tej definicji jednak nie mieszczą się treningi piłki nożnej) co przyśpieszy powrót do pełnej sprawności.

Pani doktor, która udzieliła odpowiedzi jako pierwsza - odpowiedziała wyczerpująco i merytorycznie zgodnie z obowiązującymi zasadami. Na płaszczyźnie "konsultacji" internetowej nic więcej nie można dodać. Konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym, nawet jeśli jest małomówny......