Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 6 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakładanie gipsu: Pytania do specjalistów

Co znaczy takie badanie nadgarstka?

Witam, czy ktoś może mi mniej więcej wyjaśnić co to znaczy: Badanie KT nadgarstka prawego, wykonano w opatrunku gipsowym ktory mam juz ponad 2 tygodnie . 'Stan po złamaniu kości łódeczkowatej-zaznaczone niewielkie przemieszczenie odłamu dalszegodogrzbietowo, w przyległych częściach odłamów torbielkowate... Witam, czy ktoś może mi mniej więcej wyjaśnić co to znaczy: Badanie KT nadgarstka prawego, wykonano w opatrunku gipsowym ktory mam juz ponad 2 tygodnie . 'Stan po złamaniu kości łódeczkowatej-zaznaczone niewielkie przemieszczenie odłamu dalszegodogrzbietowo, w przyległych częściach odłamów torbielkowate ogniska rozrzedzeń struktury kostnej, zazanczonaniejednorodna sklerotyzacja odłamu bliższego, szczelina złamania zachowana, wąska, brzegi od lamów dość ostre.Poza tym części kostne nadgarstka bez zmian pourazowych'

Dlaczego ruchomość stawu kolanowego jest wciąż ograniczona?

Witam. W połowie lipca doznałem złamania trzonu kości strzałkowej. Noga została unieruchomiona na 6 tygodni w opatrunku gipsowym. Kość zrosła się prawidłowo. Od zdjęcia gipsu minęło już 3 tygodnie ale zakres ruchu w stawie skokowym jest bardzo ograniczony, a ból... Witam. W połowie lipca doznałem złamania trzonu kości strzałkowej. Noga została unieruchomiona na 6 tygodni w opatrunku gipsowym. Kość zrosła się prawidłowo. Od zdjęcia gipsu minęło już 3 tygodnie ale zakres ruchu w stawie skokowym jest bardzo ograniczony, a ból uniemożliwia prawidłowe chodzenie. Jak mogę sobie z tym poradzić i czy są ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, które pomogą zwiększyć zakres ruchu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak mogę ćwiczyć po zespoleniu tych kości?

Witam, jestem po złamaniu i operacyjnym zespoleniu kości strzałkowej i piszczelowej. Wczoraj minęło 6 tygodnii po których miałam zdjąć opatrunek gipsowy. Niestety w czasach covida trudno umówić się gdziekolwiek, dopiero za tydzień mam konsultację u ortopedy a rehabilitację za miesiąc... Czy są jakieś ćwiczenia dzięki którym stanę na nogi sama ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy u dziecka zawsze zakłada się gips?

Witam mam bardzo duży problem, otóż synek 17 miesiecy, w lipcu br. Stanął zle na lewą nóżke na sor lekarz stwierdził ze jest zlamana chrzastaka wzrostowa po 3 tygodniach zdjelismy gips po czym okazalo sie ,ze noga nigdy nie byla... Witam mam bardzo duży problem, otóż synek 17 miesiecy, w lipcu br. Stanął zle na lewą nóżke na sor lekarz stwierdził ze jest zlamana chrzastaka wzrostowa po 3 tygodniach zdjelismy gips po czym okazalo sie ,ze noga nigdy nie byla zlamana kosultacja z ortopeda i opis zdjecia przez radiologa jedno znacznie na to wskazują. Poszlam z dokumentacja do dyrekcji i powiedziano mi ze nawet jesli zlamania nie ma a jest podejrzenie to gips sie zaklada czy moze mi pani to wytlumaczyc bo czegos tu nie rozumiem.i wywnioskowalam ze czy zdrowa czy chora noga to gips musi byc troche to dziwne prisze o jak najszybszą odpowiedz bo szukam pomocy juz wszedzie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy powinnam zmienić gips?

Witam, złamałam obojczyk z przemieszczeniem na pogotowiu wsadził mnie do gipsu minol tydzień przy dłuższym staniu lub chodzeniu boli mni Łopatka, czy powinnam zmienić gips? Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak wygląda dalsze leczenie po złamaniu kości?

Witam. Mam gips na lewej nodze od kolana w dół. Został założony przy stwierdzeniu złamania V kości śródstopia i skręcenie stawu skokowego. Jak wygląda dalsze leczenie? Wizytę na ściągnięcie gipsu mam 23 lutego,ale zastanawia mnie to czy dalej lekarz... Witam. Mam gips na lewej nodze od kolana w dół. Został założony przy stwierdzeniu złamania V kości śródstopia i skręcenie stawu skokowego. Jak wygląda dalsze leczenie? Wizytę na ściągnięcie gipsu mam 23 lutego,ale zastanawia mnie to czy dalej lekarz zakłada ortezę czy wystrmarczy ściągnięcie gipsu i to już jest koniec leczenia i można wrócić do normalnego funkcjonowania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy ta wizyta u specjalisty jest konieczna?

Dzień dobry, tydzień temu na wakacjach zagranicą miałam wypadek na skuterze. Po powrocie do Polski, wczoraj na sorze okazało się, że mam złamanie śródręcza. Został mi założony gips i lekarz zlecił wizytę u specjalisty za 10-14 dni w celu zdjęcia... Dzień dobry, tydzień temu na wakacjach zagranicą miałam wypadek na skuterze. Po powrocie do Polski, wczoraj na sorze okazało się, że mam złamanie śródręcza. Został mi założony gips i lekarz zlecił wizytę u specjalisty za 10-14 dni w celu zdjęcia gipsu. Jednak z uwagi na rany na wierzchu ręki (prawie zagojone, ale jednak) pan zakładający gips kazał 3 dni po założeniu go pójść na kontrolę do specjalisty. Czy to konieczne? Czy lekarz będzie musiał zdjąć i załozyć spowrotem gips aby to sprawdzić? Pytam, ponieważ prywatne zakładanie i ściąganie gipsu to droga rozrywka. Dziękuję z góry za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak postępować po złamaniu kości i przy grzybicy?

Mąż ma ranę cięta na grzbiecie stopy i złamanie kości srodstopia noga jest w szynie gipsowej czy Mam zmieniać opatrunek bo lekarz nic nie mowil maz ma kontrole w przychodni za półtora tygodnia co mam robic prosze o odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można wymienić ten gips?

10 letnia córka ma stwierdzone pęknięcie 1/3 dalszej trzonu kości piszczelowej i ma założony tradycyjny gips. Czy można wymienić gips na gips syntetyczny,jeśli tak to kiedy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Ciągły ból po złamaniu trzech kości śródstopia 29-latki

Ciągły ból po złamaniu trzech kości śródstopia. 28 marca złamałam 3, 4 i 5 kość śródstopia podczas przewrócenia się. Mieszkam w Holandii wiec niestety podejście lekarzy do wielu rzeczy jest troche inne... pierwsze 3 dni po złamaniu siedziałam w domu... Ciągły ból po złamaniu trzech kości śródstopia. 28 marca złamałam 3, 4 i 5 kość śródstopia podczas przewrócenia się. Mieszkam w Holandii wiec niestety podejście lekarzy do wielu rzeczy jest troche inne... pierwsze 3 dni po złamaniu siedziałam w domu i wg. zaleceń lekarza - brałam paracetamol i próbowałam "rozchodzić ból" . Niestety nie minąl więc wróciłam do lekarza ktory dopiero wtedy pofatygował sie zrobic prześwietlenie, okazało się że kości śródstopia (3,4 i 5) sa złamane. Założono mi gips i kazano chodzić w miare możliwości jak nie będzie bolało. Po 4 tygodniach zdjęto gips, prześwietlenie wykazało że kość 4 jest nadal złamana ale lekarz stwierdził, że "dla jednego złamania nie warto zakładać gipsu" i znowu kazał rozchodzić... oczywiście przez ból było to.niemożliwe więc na drugi dzień wrociłam i inny lekarz natychmiast zlecił założenie gipsu na 2 tygodnie. Po zdjeciu gipsu od razu zauważyłam że noga nadal boli w miejscu złamania 4 i 5 kości ale lekarz standardowo stwierdził ze wszystko jest dobrze i że moge wracać do domu. Od tego czasu mineło 5 tygodni a noga nadal boli w tym samym miejscu i w tym samym stopniu. Nie ma mowy o ustaniu na palcach, wtedy ból jest bardzo silny, po spacerze dluzszym niz 15 minut noga boli cały dzień, wydaje sie też być cały czas lekko spuchnięta, podczas lekkiego nacisku na bok stopy ból jest też bardzo silny. Na kontroli kilka dni temu lekarz stwierdził ze to.normalne ze boli i że za kilka tygodni przejdzie... czy to naprawde normalne że ból trwa tak długo i wcale nie staje sie mniejszy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy mogę już chodzić bez kul?

5 tyg po złamaniu 5.kości srodstopia lekarz na kontroli bez Zrobienia rtg zalecił powoli obciążenie. W 5 dniu chodze bez kul kulejac, obciazam do granicy bolu zgodnie z zaleceniem i czekam na rehabilitację-, choć lekarz mowil e nie nie... 5 tyg po złamaniu 5.kości srodstopia lekarz na kontroli bez Zrobienia rtg zalecił powoli obciążenie. W 5 dniu chodze bez kul kulejac, obciazam do granicy bolu zgodnie z zaleceniem i czekam na rehabilitację-, choć lekarz mowil e nie nie będzie potrzebna i się rozchodzi Czy te 5 tyg to jednak nie za szybko? Nie chce sobie zaszkodzić A czytam ze gips na ogół zakłada się na 6,8 tyg Czy mogę jeździć autem? Jeżdżąc nie czuje bólu w stopie i nie uciskam miejsca złamania. Kobieta 32
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Problemy po złamaniu kości przedramienia 30-latka

Dzień dobry. 20 kwietnia doznałem złamania przedramienia (na wysokości 1/3 bliższej trzonu kości) - kości promieniowej z przemieszczeniem. Tego samego dnia przeszedłem operacje oraz zostały zastosowane druty Kirschnera wraz z opatrunkiem gipsowym. 10 maja miałem pierwsza wizytę kontrolna na której... Dzień dobry. 20 kwietnia doznałem złamania przedramienia (na wysokości 1/3 bliższej trzonu kości) - kości promieniowej z przemieszczeniem. Tego samego dnia przeszedłem operacje oraz zostały zastosowane druty Kirschnera wraz z opatrunkiem gipsowym. 10 maja miałem pierwsza wizytę kontrolna na której wszystko ładnie się zrasta. Kolejna dopiero 6 czerwca. Niestety od tygodnia ręka mnie bardzo boli w nadgarstku do tego tez ból w miejscu złamania plus dziwne odrętwienia palców oraz ich ból przy próbie prostowania ich (wcześniej wszystko było ok) Czy sa to "naturalne zachowania" podczas leczenia ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przy złamaniu kciuka może dojść do zerwania ścięgna?

Witam, czy przy złamaniu I kości śródręcza (złamanie rolanda) może dojść do zerwania ścięgna zginającego kciuk? aktualnie mam rękę w opatrunku gipsowym, ból trochę minął, ale czuję, że nie mogę zginać kciukiem. Proszę o pomoc.

Co robić po takim złamaniu nadgarstka?

Mama upadła i złamała nadgarstek. Został jej założony gips. Na drugi dzień gips został nacięty, ponieważ ręka puchła i siniały palce. Oprócz bólu w miejscu złamania, ręka piecze i boli w miejscu rozcięcia gipsu. Lekarz zakładający gips skierował mamę do... Mama upadła i złamała nadgarstek. Został jej założony gips. Na drugi dzień gips został nacięty, ponieważ ręka puchła i siniały palce. Oprócz bólu w miejscu złamania, ręka piecze i boli w miejscu rozcięcia gipsu. Lekarz zakładający gips skierował mamę do ortopedy, lekarz który rozciął gips powiedział, żeby pójść do chirurga. Do jakiego lekarza ma się udać mama. Z uwagi na obecną sytuację są trudności z umówieniem wizyty. Do jakiego lekarza się najlepiej zgłosić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy funkcje ręki mi wrócą?

Witam serdecznie, mam 33 lata miesiąc temu doznałem wieloodłamowego złamania kości przedramienia, miesiąc temu dokładnie przeszedłem operacje hirurgicznego zespolenia kości na blaszkę, lekarze ustabilizowali mi liść i poskladało odlamki, i wyizolowali nerw promieniowy w całości na szczęście, i nerw... Witam serdecznie, mam 33 lata miesiąc temu doznałem wieloodłamowego złamania kości przedramienia, miesiąc temu dokładnie przeszedłem operacje hirurgicznego zespolenia kości na blaszkę, lekarze ustabilizowali mi liść i poskladało odlamki, i wyizolowali nerw promieniowy w całości na szczęście, i nerw mam cały ale porażony, nie odwodze kciuka i nie ruszam nadgarstkiem, i nie prostuje palców, jednak ruszam wszystkimi i czucie jest, za tydzień mam zdjęcie opatrunku gipsowego, moje pranie brzmi czy wrócą mi funkcje tej ręki bo jestem przerażony. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska
Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska

Dlaczego po takim czasie nie mógł nastąpić zrost kości?

Dzień dobry! Mnogie złamanie podudzia. Tj. wieloodłamowe złamanie lewej kostki przyśrodkowej z przemieszczeniami. Złamanie nasady dalszej lewej kości strzałkowej z przemieszczeniami. Osiem tygodni w opatrunku gipsowym i robię TK a tu w opisie pisze brak zrostu końca dalszego kości strzałkowej... Dzień dobry! Mnogie złamanie podudzia. Tj. wieloodłamowe złamanie lewej kostki przyśrodkowej z przemieszczeniami. Złamanie nasady dalszej lewej kości strzałkowej z przemieszczeniami. Osiem tygodni w opatrunku gipsowym i robię TK a tu w opisie pisze brak zrostu końca dalszego kości strzałkowej L w osi, szczelina złamania szer. do 4 mm. Złamanie kostki przyśrodkowej odłamy w osi bardzo wąska szczelina złamania bez ewidentnych cech zrostu. Bardzo proszę o wytłumaczenie mi dlaczego po takim czasie nie nastąpił zrost kości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy należy codzień zmieniać opatrunek?

31 lipca syn miał operację złamania przynasady dalszej kości promieniowej założono 2 druty Kirschnera i szyne gipsową w zleceniach mam codziennie zmieniać opatrunek wokół drutów czy codzienne zdejmowanie szyny nie utrudni zrastania się kości
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy zerwane więzadło można włożyć w gipsowy opatrunek bez leczenia?

czy zerwane więzadło można włożyć w gipsowy opatrunek bez leczenia
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy na mój łokieć konieczny jest gips?

Witam. Przewróciłam się, upadłam na rękę, boli mnie ręka, nie mogę ruszać łokciem. Byłam w szpitalu, zrobione RTG, ręka jest złamana w łokciu. Lekarz stwierdził że gips nie jest potrzebny. I tu moje pytanie czy jest to możliwe że przy złamaniu nie zakłada się gipsu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można tak łączyć lek Neoparin?

Czy lek cartexan 400 mg przepisany przez lekarza ortopedę mogę równocześnie przyjmować z zastrzykami przeciwzakrzepowymi neoparin? Zastrzyki ze względu na złamanie stawu skokowego. Noga już bez gipsu ale zakładam stabilizator. Cartexan wcześniej przepisał inny lekarz że względu na zwyrodnienia w biodrach.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty