Złamanie obojczyka w wyniku wypadku samochodowego

Witam! Mam 35 lat, duża nadwagę. 7 lat miałam temu miałam wypadek samochodowy, w którym złamał mi się obojczyk. Miałam wstawiany drut, nosiłam go z zalecaniami lekarza, drut został wyjęty niefachowo. Bark mnie dalej bolał, nic nie mogłam utrzymać. Poszłam do lekarza trafiłam do szpitala, odmówiono mi operacji, bo nadwaga była zbyt duża... takmówił lekarz. Później urodziłam dziecko. Nie mogłam wytrzymać i poszłam w tym tygodniu do lekarza. Okazało się, że mam "staw rzekomy obojczyka" i zostawiona w ciele moim pętla druciana. Podejrzewają ównież martwicę kości. Lekarze chcą zrobić mi operację na obojczyk. Kość z biodra wstawić do obojczyka. Mówią, że to jest blisko aorty i że jest bardzo niebezpiecznie. Co mam robić?

Rzeczywiście przy niegojącym się złamaniu obojczyka konieczna jest stabilizacja odłamów za pomocą drutów. Leczenie takie trwa do 6 tygodni po czym druty się usuwa. Niekiedy, po każdym złamaniu, może powstać staw rzekomy. Jest to ubytek w kości wypełniony tkanką włóknistą powodujący ruch kości. Leczenie tego powikłania jest długo długotrwałe, złożone i zakończone rehabilitacją. Polega na wycięciu martwiczych tkanek z kości i jej unieruchomieniu. Tak jak Pani napisała niekiedy konieczny jest przeszczep tkanki kostnej, np. z miednicy aby zrekonstruować ubytek. Bardzo rzadko, zakażenie rozwijające się w stawie rzekomym może tak pogorszyć stan pacjenta, że konieczna jest amputacja. Dlatego pacjentom proponuje się leczenie operacyjne. Ryzyko zabiegu może ocenić lekarz znający dokładnie Pani przypadek i wykonując badania obrazowe. Jednak samo zakażenie toczące się w pobliżu aorty już samo w sobie stanowi ryzyko nawet bez zabiegu operacyjnego. Otyłość rzeczywiście stanowi duże utrudnienie w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych i wiąże się z częstszym występowaniem powikłań jednak nie jest przeciwwskazaniem samym w sobie. Jednak powikłania otyłości, szczególnie sercowo-naczyniowe mogą już stanowić przeciwwskazanie do leczenia. Cukrzyca rozwijająca się na tle otyłości powoduje pogorszenie gojenia ran, dlatego musi Pani rozważyć przejście na racjonalną dietę. Zmniejszenie masy ciała znacznie przyśpieszy leczenie złamania. Mam nadzieję, że informacje, które Pani podałem pomogą w podjęciu decyzji.

Pozdrawiam,
Lek. med. Dominik Siutka