Złamanie skośnospiralne kostki bocznej

Witam,mam pytanie odnośnie złamania kostki bocznej skośnospiralne.Nogę w gipsie miałem dokładnie 4 tygodnie i 3 dni. Po tym czasie zdjęto mi gips, zalecenia miałem, tydzień czasu obciążać nogę do 50 %chodząc o kulach.Dalej czyli po siedmiu dniach obciążać nogę zalecono w 100%Staram się trzymać powyższych zaleceń.Chodzę pomału podpierając się kulami Długo stopa po zdjęciu gipsu będzie bolała i puchła, a także siniała.Czy powinienem obawiać się sinienia?Stopa sinieje gdy siedzę,stoję i chodzę

Szanowny Panie, jak wynika z Pana wpisu - złamanie było bez pzremieszczenia i kwalifikowało sie do leczenia zachowawczego. Generalnie u zdrowego, w sile wieku mężczyzny do pierwotnego zdrostu kostnego dochodzi w graniach 6 tygodni. Po zdjęciu unieruchomienia zazwyczaj wystepuje obrzęk okolicy złamania związany z samym urazem
(uszkodzenie nie tylko kości ale także tkanek miękkich, zaburzenie odpływu żylnego, osłabienie mięsni itd) Siedzenie, stanie generuje także obrzęk ortostatyczny.
Dlatego zalecane jest unoszenie kończyny podczas leżenia oraz siedzenia. Do pionizacji i chodzenia - wskazana jest kompresjoterapia: bandażowanie kończyny od nasady palców do kolana ( bandaz Codoban lub podobny) lub podkolanówki kompresyjne. Wskazane jest równiez wykonywanie ćwiczeń wzmacniajacych mięsnie podudzia.
Reasumując obrzęk po unieruchomienie może się utrzymywac przez kilka tygodni i należy temu przeciwdziałać w sposób opisany powyżej. W przypadku watpliwości sugeruję wizytę u fizjoterapeuty celem wdrożenia stosownej rehabilitacji oraz planowe kontrole ortopedyczne.Pozdrawiam