Zmiana na kręgosłupie wrodzona, bez cech złośliwości

Po TK kręgosłupa lędźwiowego zrobiono MR. Dane ze skierowania: Dyskopatia L-S.Niejednoznaczna zmiana na poziomie L1-L2 śródkorzeniowo. Wewnątrzkanałowo na poziomie L11-L2 widoczna niejednorodna, dobrze ograniczona zmiana tu - z komponentą utkania tłuszczowego, torbielowatego i fragmentem najpewniej dysplastycznej tkanki nerwowej/łącznej? Łączny wymiar zmiany - 40mm(si) x 13mm(ap) x18mm(Rl). Opisywana zmiana położona jest wewnątrzkanałowo wewnątrzoponowo, występuje w ścisłej łączności z końcowym odcinkiem rdzenia kręgowego - w łącznej z grzbietową powierzchnią stożka końcowego, aż do poziomu nici końcowej. Opisywana zmiana bez cech istotnego wzmocnienia pokontrastowego, możliwe minimalne wzmocnienie rejonu dysplastycznej tkanki nerwowej/łącznej? W obrębie komponenty tłuszczowej. Dodatkowo kilkupoziomowe zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych odcinka L1-S1, z drobnymi przepuklinami dotrzonowymi o typie guzków Schmorla, nierównościami blaszek granicznych i wyostrzeniami przednio-bocznych krawędzi trzonów. Sąsiadujące krążki L4-L5, L5-S1 z cechami protuzji tylno - prawobocznnych, minimalnie modelujących przednie obrzeza worka oponowego bez ucisku korzeni w zachyłkach po prawej. Dodatkowo cechy stenozy prawego otworu międzykręgowego L5-S1 - w związku z komponentą dalekoprawoboczną protruzji i zmianami zwyrodnieniowymi prawego stawu międzywyrostkowego. Odcinkowe niespojenie i zniekształcenie łuku tylnego L5 oraz S1. Wnioski: Zmiana guzowata wewnątrzoponowa pogranicza L1-L2 o charakterze łagodnym/rozwojowym - w różnicowaniu; łagodny teratoma lub współistniejąca komponenta tłuszczaka/torbieli skórzastej i elementów dysplastycznych tkanki nerwowej. Wada dysgraficzna kręgosłupa odcinka L5-S.1 Czy konieczny jest zabieg chirurgiczny, czy są inne metody leczenia tego guza. Jeżeli operacja jest konieczna to ile mogę jeszcze czekać. Mam niewielkie drętwienie prawej nogi, biodra do samej pięty. Za odpowiedź z góry dziękuję. Z poważaniem Leszek, 47 lat

Zmiana opisywana w kanale kręgowym, w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w badaniu rezonansu magnetycznego, wygląda na zmianę typu łagodnego, najprawdopodobniej wrodzonego, bez cech złośliwości. Zmiana nie jest duża i nie wywołuje ucisku na korzenie nerwowe. Dyskopatia jest niewielkiego stopnia. Z uwagi na brak cech złośliwości zmiany, jej małą wielkość, brak nasilonych objawów jej istnienia, raczej nie będzie wymagała leczenia operacyjnego. Na pewno wymagać będzie obserwacji. Trzeba w tej sprawie skonsultować się i to dość pilnie z neurochirurgiem. On po bezpośrednim badaniu i analizie wyniku badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa zadecyduje ostatecznie o dalszym sposobie postępowania (rozważy zyski operacji nad możliwością i niebezpieczeństwem powikłań).