Zmiany degeneracyjne kręgosłupa w badaniu MR

Objawy: ból w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, z przyjściem do kończyn dolnych i ich drętwieniem, sztywność odcinka krzyżowego, brak możliwości zgięcia ciała w prawo/lewo (ból) oraz do tyłu. Badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odwodnienie i obniżenie tarczy międzykręgowej L5/S1. Na tym poziomie centralna dokanałowa protuzja tarczy na 4 mm w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy, bez cech stenozy kanału kręgowego. Poza tym cech dyslokacji elementów tarcz międzykręgowych w odcinku lędźwiowym nie widać. Na poziomie S2 widoczne torbiele okołokorzeniowe po stronie prawej 17x19 mm ze scallopingiem kości krzyżowej, po stronie lewej 12x11 mm. Kręgi lędźwiowe bez cech patologicznej przbudowy. Stożek rdzenia kregowego prawidłowy. Wysokość pozostałych tarcz miedzykregowych i otwory miedzykregowe zachowane. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wtwórcze w stawach miedzyrostkowych L4/L5 i L5/S1. Zalecenia: środki przeciwbólowe (mało skuteczne), dodam, że prowadzę czynny tryb życia (m.in. basen). Proszę powiedzieć, jakie są rokowania na "pozbycie" się uciążliwego bólu. Pozdrawiam.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Dolegliwości bólowe zgłaszane przez Panią wynikają ze zmian degeneracyjnych kręgosłupa zdiagnozowanych na podstawie badania MR. Są one wskazaniem do długotrwałego leczenia fizykoterapeutycznego. Proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do poradni rehabilitacyjnej. W przypadku braku poprawy po rehabilitacji, konieczna może się okazać konsultacja neurochirurgiczna i zabieg operacyjny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zmiany dehyratacyjno-degeneracyjne w kręgosłupie

Mam pytanie odnośnie swojego badania.Witam.Mój opis rezonansu.Badaniem objęto odcinek Th11-S5.Osłabienie sygnału rf w obrazacht2-zależnych z tarczy międzykręgowej L5-S1 oraz znaczne obniżenie jej wysokości-zmiany dehyratacyjno-degeneracyjne.Stara tylna paramedialna,lewostronna przepuklina jądra miażdżystego tej tarczy międzykręgowej wlk 5*16mm z towarzyszącą osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów,uciskająca nieco przednią ścianę worka oponowego i przylegająca do korzenia lewego nerwu rdzeni
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Witam,
pytanie chyba jest niepełne. Z tego co Pan napisał, z badania MR wynika, że na poziomie L5-S1 (czyli połaczenie kręgosłupa lędźwiowego z kością krzyżową -nisko) są zmiany zwyrodnieniowe (przeciążeniowe), cechy dehydratacji krążka międzykręgowego czy odwodnienie krążka - brak elastyczności, zwężenie na tym poziomie i wypuklina - tzn, że ściana krążka pękła i zawartość wydostaje się na zewnątrz do kanału rdzeniowego na głębokość 5,16mm (to i dużo i mało, wszystko zależy od tego jaki Pan ma szeroki kanał kręgowy i jakie objawy) i uciska na nerwy (może to dawać tzw rwę kulszową lub ból, promieniowanie do kończyny dolnej lewej)
Polecam wizytę u specjalisty - neurochirurg i fizjoterapeuta (zanim zdecyduje się Pan na jakikolwiek zabieg, spróbować dobrą rehabilitację - zabieg operacyjny tylko przy silnych bólach i dużych objawach neurologicznych.)
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki badań RM kręgosłupa i zmiany degeneracyjne

Witam, Z wyników RM, opisano między innymi następująco: zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L4-5 i L5-S1 w postaci ich obniżenia i odwodnienia. Centralna podwięzadłowa przepuklina jądra miażdzistego L4-5, która uciska worek opony twardej i modeluje obustronnie korzenie nerwowe... Centralono-lewobczna przepuklina jądra miażdżystego L5-S1 8mm, uciska worek opony twardej i lewy korzeń nerwowy. Dodam, że mam 24 lata. Czy powinno obejść się bez interwencji chirurgicznej?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Proszę unikać samodzielnego rozciągania i ćwiczeń dynamicznych - mogą być niebezpieczne. Dobrze prowadzona fizjoterapia powinna znacznie pomóc. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty