Zmiany degeneracyjne kręgosłupa w badaniu MR
Objawy: ból w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, z przyjściem do kończyn dolnych i ich drętwieniem, sztywność odcinka krzyżowego, brak możliwości zgięcia ciała w prawo/lewo (ból) oraz do tyłu.
Badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odwodnienie i obniżenie tarczy międzykręgowej L5/S1. Na tym poziomie centralna dokanałowa protuzja tarczy na 4 mm w niewielkim stopniu modeluje worek oponowy, bez cech stenozy kanału kręgowego. Poza tym cech dyslokacji elementów tarcz międzykręgowych w odcinku lędźwiowym nie widać. Na poziomie S2 widoczne torbiele okołokorzeniowe po stronie prawej 17x19 mm ze scallopingiem kości krzyżowej, po stronie lewej 12x11 mm. Kręgi lędźwiowe bez cech patologicznej przbudowy. Stożek rdzenia kregowego prawidłowy. Wysokość pozostałych tarcz miedzykregowych i otwory miedzykregowe zachowane. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wtwórcze w stawach miedzyrostkowych L4/L5 i L5/S1.
Zalecenia: środki przeciwbólowe (mało skuteczne), dodam, że prowadzę czynny tryb życia (m.in. basen). Proszę powiedzieć, jakie są rokowania na "pozbycie" się uciążliwego bólu. Pozdrawiam.