Zmiany na jądrach

Mam problem z jądrami lub powrózkami nasiennymi od 3 lat. Jeden powrózek mam tak jakby rozdzielony na 2 przewody na jednym jądrze. Natomiast na drugim jądrze z tylnej jego części, mam takie wrażenie, jakby lekko naderwało się nadjądrze lub ta żyła co odprowadza krew lub coś innego, a w powrózku jest jakby jakaś twarda żyła. Po tym naderwaniu (chociaż nie wiem, czy jest to naderwanie - sam tak stwierdzam, bo kiedyś mocniej się dotknąłem w tym miejscu i potem wystąpiły te problemy) wystąpiło to rozdzielenie powrózka, nabrzmiewają mi najądrza, kiedyś częściej, teraz coraz rzadziej, mniejszy jest też ból i coraz rzadziej występuje. Wstydzę się pójść do lekarza. Teraz mieszkam i studiuję w Warszawie, a pochodzę z województwa lubelskiego. Chciałbym tam pójść na wizytę. Chciałbym wiedzieć, czy będę mógł tam pójść do jakiejś przychodni na kasę chorych? Gdzie miałbym udać się na wizytę, jeżeli nie na kasę chorych, to prywatnie, jakiś adres bym prosił, telefon itp. Wolałbym też, żeby to była przychodnia, do której można pójść bez skierowania. Chciałbym wiedzieć co to może być, co się dzieje z moim zdrowiem, czy będę mógł mieć dzieci i czy będę musiał leczyć się operacyjnie?

Bez bezpośredniego badania nie odpowiem Panu konkretnie na pytanie, czy z jądrami i powrózkami nasiennymi jest wszystko w porządku. Narząd płciowy wymaga bezpośredniego badania fizykalnego, a być może także badania USG. Możliwe, że w ten sposób są uformowane Pana jądra i powrózki nasienne (taka odmiana anatomiczna). Może w powrózkach nasiennych występują żylaki. To wymaga badania przez lekarza urologa. Aby uzyskać poradę bezpłatnie w ramach NFZ trzeba udać się do Poradni Urologicznej ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Koszt prywatnej wizyty u urologa (nie wymaga się wtedy skierowania) wynosi około 100 zł.
Dopiero urolog po badaniu bezpośrednim i być może po badaniach dodatkowych odpowie Panu na wszystkie pytania szczegółowe (co konkretnie Panu dolega i jakie powinno być w tym przypadku dalsze postępowanie).