Zmiany ogniskowe na tarczycy

Witam! mam zmiany ogniskowe na tarczycy. Jedna lito-płynowa 8,5x6,5mm oraz kilka b.drobnych zmian ogniskowych hypoechogenicznych o wielkości 2-3mm.Prawie cały płat lewy zajęty przez zmainy ogniskowe lito-torbielowate ze znaczną komponentą koloidową, największa 24x12mm.Jestem jeszcze przed biopsją,a tsh jest w normie.Chciałam zapytać czy takie zmiany można jakoś leczyć inaczej niż operacyjnie?Pytam,gdyż bardzo się boję operacji i nie wiem czy odważę się na nią pójść.

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Zależy to od wyniku biopsji. Jeżeli zmiany okażą się łagodne to leczenie zachowawcze (bez operacji) jest możliwe. Zmiana złośliwa najprawdopodobniej wymagać będzie operacji. Ostateczną decyzję podejmie Pani wspólnie z lekarzem prowadzącym po biopsji.