Zmiany w płatach czołowych w rezonansie magnetycznym

Ze względów na występowanie u mnie objawów neurologicznych TIA zrobiłam dwa razy badanie RM głowy. Jestem po drugim zabiegu kardiologicznym (z powodu AF). Po tym drugim zabiegu przez cztery dni miałam kilkuminutowe epizody zaburzenia widzenia . Takie epizody miałam dawniej co dwa lub trzy miesiące, ale nie kilka dni pod rząd. Badanie okulistyczne jedynie wykazało, że mam gorsze wyniki badania pola widzenia w porównaniu do badania sprzed zabiegu (tzn. 3 m-ce wcześniej). Oprócz tego miałam również epizody niedokrwienia mózgu. Jedno badanie RM było wykonane z kontrastem. Wynik to: poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowej płatów czołowych obustronnie-mające charakter pourazowy oraz w polu szyszynki struktura płynowa IS mogąca odpowiadać torbieli wielkości 5mm. Wiem, że jest mała. Badanie II (bez kontrastu) to: cechy wyraźnego,symetrycznego zaniku korowego obu płatów czołowych oraz przestrzeń płynowa przymózgowa jest obustronnie poszerzona od 0,5-1,0cm. Mam 56 lat. Czy oba wyniki stwierdzają taką samą zmianę, którą nie powinnam się niepokoić? Czy powinnam to co jakiś czas kontrolować?
56 LAT ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Generalnie oba wyniki rezonansu magnetycznego są do siebie zbliżone. Poza tym, że w jednym z badań nie opisano niewielkiej torbieli szyszynki (która prawdopodobnie i tak nie jest istotną nieprawidłowością). Nie napisała Pani, czy miała Pani w przeszłości uraz głowy i czym objawiały się te „epizody niedokrwienia mózgu”. Zmiany opisane w płatach czołowych mogą mieć charakter pourazowy lub wynikają z upływu lat i nie wymagają interwencji.

W przypadku występowania migotania przedsionków ma Pani zwiększone ryzyko wystąpienia przemijającego niedokrwienia mózgu (tzw. TIA) lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia niedokrwienia mózgu są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu. Dlatego też, powinna Pani kontrolować te wszystkie parametry oraz regularnie przyjmować leki przeciwkrzepliwe, zgodnie z zaleceniami kardiologa.

Częsta kontrola badania rezonansu magnetycznego nie jest konieczna, badanie należy powtórzyć w przypadku pojawienia się nowych, niepokojących objawów (jak np. zaburzenia mowy, asymetria twarzy czy niedowład kończyn).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty