Co może oznaczać taka czarna plamka na oku?

Jakoś rok temu zauważyłam na białku prawego oka czarną malutką plamkę. Na początku się tym nie przejęłam ale teraz rownież ją zauważyłam i przestraszył mnie fakt ze dalej nie zniknęła pomimo tak długiego czasu. Dodam że mam krótkowzroczność i na te oko widzę gorzej. Co to może być?
KOBIETA, 30 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

czarna plamka, którą zauważyła Pani na białku oka, może być wynikiem kilku różnych stanów. Jedną z możliwości jest pigmentacja na powierzchni oka, znana jako nabłonkowa plamka barwnikowa. Taka plamka jest zwykle nieszkodliwa, jednak każda trwała zmiana w obrębie oka powinna być oceniona przez okulistę.

Alternatywnym wyjaśnieniem może być występowanie ciałka pływającego w ciele szklistym oka, które objawia się jako plamka w polu widzenia. Zazwyczaj nie jest to stan groźny, lecz może być bardziej zauważalny u osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność.

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, aby wykonać dokładne badanie oka i wykluczyć potencjalnie poważne problemy, takie jak np. zmiany związane z siatkówką. Lekarz może zlecić badanie dna oka lub inne specjalistyczne testy diagnostyczne, aby upewnić się, że Pani oczy są zdrowe.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamka-na-oku-czy-stanowi-zagrozenie-dla-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.