Jak wpływa wysiłek na rekonwalescencję po ablacji małżowin nosowych?

Wczoraj miałem zabieg ablacji małżowin nosowych. Lekarz zalecił mi przez tydzień unikać wysiłku fizycznego. Dlaczego to takie ważne i jaki to ma wpływ na rekonwalescencje? Czy w tym czasie można korzystać z sauny?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

po zabiegu ablacji małżowin nosowych ważne jest unikanie wysiłku fizycznego z kilku powodów. Po pierwsze, aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w ciele, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawienia z nosa, zwłaszcza krótko po zabiegu. Ponadto, intensywny wysiłek może zwiększać ciśnienie krwi oraz puls, co również może sprzyjać krwawieniu.

Co do korzystania z sauny w okresie rekonwalescencji, zazwyczaj nie zaleca się tego. Wysoka temperatura w saunie może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, co również zwiększa ryzyko krwawienia. Dodatkowo suche powietrze w saunie może drażnić błonę śluzową nosa, która po zabiegu jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia.

W obu przypadkach, zarówno unikanie wysiłku fizycznego, jak i unikanie sauny, mają na celu zapobieganie komplikacjom i wspieranie procesu gojenia po zabiegu. Aby zapewnić sobie najlepsze warunki do rekonwalescencji, warto stosować się do zaleceń lekarza i w razie wątpliwości konsultować z nim wszelkie planowane aktywności.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/korekcja-malzowin-nosowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.