Odczuwanie ruchomości zębów przy jedzeniu

Witam, od ok 1 roku odczuwam ruchomość zębów, przy jedzeniu, oraz jak zęby palcami poruszam. Stanu zapalnego nie ma (jestem technikiem dentystycznym) . Higiena jamy ustnej - wzorowa. Mam bruksizm-szyny wręcz przegryzam, dlatego nie używam. ''Palę'' e-papierosy. Zażywam Stilnox na noc od ok 3lat. Co może być przyczyną: Przeciążenie od zgrzytania? Glikol propylenowy, Gliceryna z liquidów do e-papierosów? Stilnox ? Bardzo proszę o odp. bo zęby są dla mnie OGROMNIE ważne. Jak moża to powstrzymać?

Dzień dobry,
ruchomość zębów rzeczywiście jest najczęściej objawem zapalenia przyzębia i związana jest z paradontalnym ubytkiem kości. Jeżeli ta przyczyna jest na 100 % wykluczona, należy sprawdzić zgryz. Często kąt pochylenia guzków może prowadzić do tego, że w trakcie nagryzania siły działają odśrodkowo na wyrostek zębowy i powodują ruchomość zębów. Zgrzytanie tylko pogłębia ten problem. Napewno ważne jest prawidłowe ustawienie zguzkowania i odciążenie zgryzu. Jeżeli jest Pan technikiem to wie Pan, że szyna zrobina po rekonstrukcji zgryzu w artykulatorze ma szansę pomóc w Pana dolegliwościach.

Podejrzewam, że przyczyną może być stres. Zalecam konsultację z psychologiem. W tym wypadku, trzeba znaleźć przyczynę - co powinno być istotą każdego leczenia.

Podstawą są badania diagnostyczne, które ocenią ułożenie zgryzu. Jeśli zęby są nieprawidłowo ułożone może to doprowadzić do zgrzytania zębami. Wynika to z nierównomiernego rozkładu sił narządu żucia, który powoduje nachodzenie na siebie zębów i ścieranie ich, może także dojść do ich ruchomości, a nawet utraty. Czasami noszenie szyny relaksacyjnej nie rozwiązuje problemu i potrzebne są inne lub dodatkowe metody terapii. Najlepiej będzie, jeśli uda się Pani do stomatologa, który wykona szereg testów: obejrzy zęby pod kątem starcia, sprawdzi ich ruchomość, zbada mięśnie żucia, staw skroniowo-żuchwowy lub zbada zgryz specjalną elektroniczną kalką. Dopiero wtedy, po stwierdzeniu źródła problemu, możliwe jest opracowanie planu leczenia.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl