Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34607 odpowiedzi

58778 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34607)

Czy wypadanie macicy ma związek z nadwagą?

Witam, mam 29 lat , niestety ze względow na wypadanie macicy nie jestm w stanie cwiczyc ,poniewaz kazdy wysilek powoduje pogorszenie mojego stanu. Pomimo tego chcialabym wyleczyc sie z bardzo duzej 17 kilogramowej nadwagi czy samą zdrową dietą i spacerami... Witam, mam 29 lat , niestety ze względow na wypadanie macicy nie jestm w stanie cwiczyc ,poniewaz kazdy wysilek powoduje pogorszenie mojego stanu. Pomimo tego chcialabym wyleczyc sie z bardzo duzej 17 kilogramowej nadwagi czy samą zdrową dietą i spacerami zamiast ćwiczeń można zrzucić az tyle kilogramow ? Czy w ogole jest to osiagalne bez ćwiczeń ? I czy moja nadwaga moze tez miec wplyw na wypadanie macicy ?Dziękuje za kazda odpowiedz Kobieta 29 lat
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w procesie utraty wagi. Chodzenie na spacery to także dobry pomysł na wprowadzenie aktywności fizycznej, która pomoże w spalaniu kalorii. Połączenie obu z pewnością sprzyjać będzie odchudzaniu, choć najlepiej... Witam serdecznie,
zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę w procesie utraty wagi. Chodzenie na spacery to także dobry pomysł na wprowadzenie aktywności fizycznej, która pomoże w spalaniu kalorii. Połączenie obu z pewnością sprzyjać będzie odchudzaniu, choć najlepiej to robić pod okiem specjalisty, czyli na przykład dietetyka.
Niestety nadwaga i otyłość mogą wpływać na wypadanie macicy. Nadmierna masa ciała doprowadza do osłabienia aparatu, który podtrzymuje narządy miednicy, ponieważ cały czas wywierany jest nacisk.
Problem ten został opisany szerzej w naszym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-macicy-i-pochwy.
Odpowiedzi na pytania dotyczące wypadania macicy umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczna-jest-operacja-przy-wypadaniu-macicy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-narzadow-rodnych-a-odpowiednie-dzialania,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/metody-leczenia-wypadania-macicy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można wykonać kolonoskopię przy opryszczce?

Mama ma zaplanowane badanie kolonoskopii za 7 dni, ma jeszcze opryszczkę w nosie. Czy powinniśmy przełożyć badanie? Czy może się jednak odbyć w tym ustalonym terminie?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nasz ekspert z zakresu chirurgii oraz gastroenterologii uważa, że opryszczka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia podczas kolonoskopii. Z kolei inna specjalistka jest zdania, że nie wykonuje się zabiegów przy aktywnych zmianach opryszczkowych. Każdy przypadek trzeba zapewne... Witam serdecznie,
nasz ekspert z zakresu chirurgii oraz gastroenterologii uważa, że opryszczka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania znieczulenia podczas kolonoskopii. Z kolei inna specjalistka jest zdania, że nie wykonuje się zabiegów przy aktywnych zmianach opryszczkowych.
Każdy przypadek trzeba zapewne rozpatrywać indywidualnie, dlatego naszym zdaniem bezpieczniej będzie skonsultować się z placówką, w której ma być wykonywane badanie bądź z lekarzem, by upewnić się, że planowane badanie na pewno będzie mogło się odbyć w tym terminie.
Podobne pytania może Pani znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opryszczka-wargowa-a-kolonoskopia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opryszczka-a-przeciwskazania-do-zabiegu-pod-narkoza,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opryszczka-a-gastroskopia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mam teraz wykonać 7-dniową przerwę?

Dzień dobry, zapomniałam wziąć 18 tabletki antykoncepcyjnej (biorę vibin mini) i wzięłam dzisiaj dwie, wybierając drogę pominięcia 7 tabletek, niestety zaczęło sie wieczorem plamienie. Co zrobić brać dalej czy odstawić na to 7 dni? Biorę ten lek od 2 lat i nie miałam wcześniej takiej sytuacji.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, proszę kontynuować przyjmowanie tabletek zawierających substancję czynną. Po nich należy pominąć siedmiodniową przerwę na krwawienie z odstawienia i zamiast tego rozpocząć nowe opakowanie. Plamienie najprawdopodobniej ma związek z pominięciem jednej z pigułek. Nasza ekspertka informuje, iż to bardzo... Witam serdecznie,
proszę kontynuować przyjmowanie tabletek zawierających substancję czynną. Po nich należy pominąć siedmiodniową przerwę na krwawienie z odstawienia i zamiast tego rozpocząć nowe opakowanie.
Plamienie najprawdopodobniej ma związek z pominięciem jednej z pigułek. Nasza ekspertka informuje, iż to bardzo częsty objaw. Jeśli będzie Pani postępować zgodnie z zaleceniami producenta, to skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej powinna zostać zachowana.
Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania można znaleźć tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamienie-po-pominieciu-tabletki-jest-normalne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-plamienie-jest-normalne-po-pominieciu-jednej-tabletki,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-i-bol-brzucha-po-pominieciu-tabletki-antykoncepcyjnej.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ciąża po zabiegu jest możliwa?

Dzień dobry, w lutym zakończyłam przyjmować antykoncepcje (przed antykoncepcją cykle regularne) i 21 marca miałam laparoskopowe usuwanie torbieli jajnika. Pierwszy okres po zabiegu dostałam 24 dnia cyklu, 6 kwietnia. Kolejna powinna się rozpocząć 30 kwietnia, niestety dzisiaj (8 maja) nadal... Dzień dobry, w lutym zakończyłam przyjmować antykoncepcje (przed antykoncepcją cykle regularne) i 21 marca miałam laparoskopowe usuwanie torbieli jajnika. Pierwszy okres po zabiegu dostałam 24 dnia cyklu, 6 kwietnia. Kolejna powinna się rozpocząć 30 kwietnia, niestety dzisiaj (8 maja) nadal jej nie mam. Wczoraj miałam plamienie o bladoróżowym zabarwieniu, a potem o brązowym kolorze, ktore nadal sie utrzymuje (oba stosunkowo skąpe). Współżycie było 26 kwietnia, z prezerwatywą, ale na wszelki wypadek dzisiaj zrobiłam test ciążowy- wynik negatywny. Czy taka sytuacja może być spowodowana rozregulowaniem cyklu po zabiegu, czy może być inna przyczyna? Czy prawdopodobna jest ciąża?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, po usunięciu torbieli może dojść do rozregulowania cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie do opóźnienia okresu. Bladoróżowe oraz brązowe plamienie zamiast okresu może mieć także inne przyczyny, dlatego jeśli miesiączka nie pojawi się w najbliższym czasie,... Witam serdecznie,
po usunięciu torbieli może dojść do rozregulowania cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie do opóźnienia okresu. Bladoróżowe oraz brązowe plamienie zamiast okresu może mieć także inne przyczyny, dlatego jeśli miesiączka nie pojawi się w najbliższym czasie, wskazana byłaby konsultacja z ginekologiem.
Jeśli stosunek odbył się z zabezpieczeniem, to ryzyko zajścia w ciążę jest małe. Proszę jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100 proc. pewności, dlatego może Pani dodatkowo oznaczyć stężenie hormonu beta-HCG.
Inne pytania z tej tematyki można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozregulowanie-okresu-a-usuniecie-torbieli,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-usunieciu-torbieli-jajnika,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-laparoskopowym-usunieciu-torbieli-czy-to-normalne.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy DicloDuo negatywnie działa na antykoncepcję?

Czy tabletki DicloDuo obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Drovelis?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, lek DicloDuo nie powinien obniżać skuteczności tabletek antykoncepcyjnych Drovelis. Jednak stosowanie obu wymienionych preparatów może doprowadzić do wzrostu stężenia potasu we krwi. W związku z tym najlepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy oba leki na... Witam serdecznie,
lek DicloDuo nie powinien obniżać skuteczności tabletek antykoncepcyjnych Drovelis. Jednak stosowanie obu wymienionych preparatów może doprowadzić do wzrostu stężenia potasu we krwi. W związku z tym najlepiej skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy oba leki na pewno mogą być przyjmowane jednocześnie.
Jeśli chodzi o zapobieganie ciąży, nie ma powodów do obaw. Skuteczność powinna być zachowana.
Inne pytania poruszające podobne tematy można znaleźć pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-lek-oslabi-dzialanie-moich-tabletek,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-wypic-alkohol-po-zastosowaniu-tabletki-dicloduo-75-mg,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wykonac-wymaz-z-cewki-moczowej-po-stosowaniu-dicloduo.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwa jest teraz ciąża u 32-latki?

Witam. Moje pytanie brzmi, czy mogę być w ciąży. Współżyłam z partnerem, najpierw zaczęliśmy bez zabezpieczenia, potem zabezpieczyliśmy się, sperma została w prezerwatywie. Jednak moje obawy dotycza tego, czy przez sluz parnetra (preejakulat) na początku stosunku mogę być w ciąży? Dodam, że miałam dni płodne.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, tak, w preejakulacie mogą znajdować się plemniki, które są zdolne do zapłodnienia. Jest ich zdecydowanie mniej niż w spermie, ale mimo to istnieje taka ewentualność, zwłaszcza jeśli miała Pani dni płodne. W związku z tym proszę... Witam serdecznie,
tak, w preejakulacie mogą znajdować się plemniki, które są zdolne do zapłodnienia. Jest ich zdecydowanie mniej niż w spermie, ale mimo to istnieje taka ewentualność, zwłaszcza jeśli miała Pani dni płodne.
W związku z tym proszę odczekać co najmniej 14 dni od tego wydarzenia, a następnie wykonać test ciążowy. Może również Pani poczekać do kolejnej menstruacji. Jeśli nie wystąpi, wskazane jest oznaczenie beta-HCG we krwi bądź wykonanie testu ciążowego z moczu.
Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-preejakulat-moze-zaplodnic-kobiete,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-preejakulat-mogl-zaplodnic-moja-partnerke,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plyn-preejakulacyjny-moze-zaplodnic.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę mieć SM przy poprawnym wyniku MR?

Witam Czy pomimo braku zmian w rezonansie głowy oraz odcinka szyjnego rdzenia kręgowego możliwe jest że mam SM? Objawy to uczucie mrowienia ręki i nogi, odruchy prawidłowe.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się pewne objawy, które mogą występować w przebiegu SM. U Pani są to mrowienia. W związku z tym wykonała Pani badanie rezonansem magnetycznym. Jego wynik jest prawidłowy, co jest dobrym prognostykiem... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się pewne objawy, które mogą występować w przebiegu SM. U Pani są to mrowienia. W związku z tym wykonała Pani badanie rezonansem magnetycznym. Jego wynik jest prawidłowy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Niemniej jednak część objawów nie jest prezentowana jako nieprawidłowy obraz w badaniu. SM może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie zawsze objawy są jednoznaczne, a zmiany na obrazach mogą pojawić się później w przebiegu choroby. Symptomy, takie jak uczucie mrowienia ręki i nogi, mogą być spowodowane przez różne inne schorzenia neurologiczne, niekoniecznie SM. Mogą to być zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, które też powinny być poddane diagnostyce.
Stwierdzenie obecności SM jest bardzo trudne, a diagnozowanie jest procesem wieloetapowym. Wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu, badań laboratoryjnych, obrazowych, czynnościowych a dodatkowo pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. O kierunku badań zawsze musi decydować specjalista z zakresu neurologii. Dlatego też, jeśli ma Pani bardzo poważne obawy bądź w rodzinie były przypadki tej choroby to warto zgłosić się na konsultację neurologiczną. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane
https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane-kategoria
https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak
https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam często zawroty głowy?

Mam 21 lat i od 2 tygodni mam dość częste zawroty głowy , nawet jak leżę w łóżku czuję że kręci mi się w głowie . Ciśnienie za każdym razem mam w normie , nawadniam się tak jak kiedyś. Od... Mam 21 lat i od 2 tygodni mam dość częste zawroty głowy , nawet jak leżę w łóżku czuję że kręci mi się w głowie . Ciśnienie za każdym razem mam w normie , nawadniam się tak jak kiedyś. Od 2 lat oddaje honorowo krew ale nigdy nie miałam takich objawów nawet po oddaniu krwi .
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, zawroty głowy są zawsze niepokojącym objawem. Niestety mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, które trzeba zbadać. W pytaniu pisze Pani, że pojawiają się w różnych sytuacjach, a nawet podczas leżenia w łóżku. Bardzo dobrze, że zwróciła Pani uwagę na... Dzień dobry,
zawroty głowy są zawsze niepokojącym objawem. Niestety mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, które trzeba zbadać. W pytaniu pisze Pani, że pojawiają się w różnych sytuacjach, a nawet podczas leżenia w łóżku. Bardzo dobrze, że zwróciła Pani uwagę na wartości ciśnienia krwi, które są prawidłowe. Zawroty głowy niejednokrotnie związane są z zaburzeniami krążenia i wahaniami ciśnienia. Prowadzi to właśnie do niedokrwienia mózgu, które może wystąpić w wyniku nagłego spadku ciśnienia krwi lub niewystarczającego dopływu krwi do mózgu z różnych powodów. Może to być spowodowane np. niedoborem żelaza lub innych składników odżywczych, które mogą pojawić się po oddaniu krwi. Innymi możliwymi przyczynami mogą być problemy z równowagą elektrolitową, anemia, infekcje wirusowe lub bakteryjne, problemy z układem krążenia czy zaburzenia lękowe. Trzeba też mieć na względzie przyczyny neurologiczne. Dlatego też, jeśli problem z czasem nie ustąpi, to można pomyśleć o konsultacji z neurologiem oraz wykonaniu dokładniejszej diagnostyki czynności mózgu, oraz budowy (EEG i TK).
Dlatego też zachęcamy do podjęcia kontaktu na początek z lekarzem internistą, aby wytyczył drogę dalszego postępowania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-metoda-na-zawroty-glowy-po-chwili-poczujesz-ulge-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-serca-zapobieganie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam ten ból podniebienia?

Cześć, od kilku tygodni boli mnie podniebienie po jednej stronie tylko przy przełykaniu śliny, przez nacisk na bolące miejsce. Mniej więcej jest to na pograniczu podniebienia twardego i miękkiego, na/ za kością szczęki, za ostatnimi zębem). Przy poruszaniu szczęką... Cześć, od kilku tygodni boli mnie podniebienie po jednej stronie tylko przy przełykaniu śliny, przez nacisk na bolące miejsce. Mniej więcej jest to na pograniczu podniebienia twardego i miękkiego, na/ za kością szczęki, za ostatnimi zębem). Przy poruszaniu szczęką pobolewa mnie też ucho po tej samej stronie. Asekuracyjnie brałem antybiotyk oraz leki przeciwzapalne, ale niestety nie pomogło. Zaznaczę, że gołym okiem nic nie widać, żadnej zmiany/ zgrubienia, ewentualnie lekko w dotyku. Co mi może dolegać? Jestem już umówiony do laryngologa oraz stomatologa, ale dopiero w następnym tygodniu.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że podjął Pan już pierwsze działania w kierunku diagnostyki oraz leczenia tego dyskomfortu w obrębie jamy ustnej. W pytaniu pisze Pan, że pojawia się ból w podniebieniu przy przełykaniu śliny. Może to wskazywać na stan... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że podjął Pan już pierwsze działania w kierunku diagnostyki oraz leczenia tego dyskomfortu w obrębie jamy ustnej.
W pytaniu pisze Pan, że pojawia się ból w podniebieniu przy przełykaniu śliny. Może to wskazywać na stan zapalny, infekcję lub podrażnienie w obrębie jamy ustnej. Ból przy poruszaniu szczęką i ból ucha mogą sugerować związek z zębami lub strukturami wokół szczęki. Możliwe przyczyny mogą obejmować infekcje bakteryjne lub wirusowe, owrzodzenia, urazy lub reakcje alergiczne. Ponadto, problem może wynikać z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą objawiać się bólem w okolicy ucha i szczęki.
Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistami, do których się Pan wybiera. Badania wykonane przez laryngologa i stomatologa pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Mogą być zalecane dodatkowe badania diagnostyczne na przykład TK głowy.
Do czasu wizyty można postarać się unikać potencjalnie drażniących pokarmów i napojów oraz utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli ból będzie się nasilał, to można też przyjąć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Niemniej jednak opinie lekarskie będą najbardziej wiążące i mogą oznaczać konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-podniebienie
https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jamy-ustnej-choroby-zapobieganie
https://portal.abczdrowie.pl/slina
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznaczają te objawy po usunięciu pieprzyka?

Witam. Wczoraj rano miałam chirurgicznie usuniętego pieprzyka na lewym ramieniu. Chciałam się spytać czy to normalne, że cała ręka jest sina i nie mogę całkowicie zgiąć palców dłoni. Dodatkowo odczuwam nudności. Dziękuje za szybką odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie usunięto pieprzyk. Jednak ma Pani pewne obawy co do objawów, które się pojawiają. Jeśli chodzi o zasinienie ręki i trudności w zginaniu palców mogą być wynikiem zastosowanego znieczulenia miejscowego... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie usunięto pieprzyk. Jednak ma Pani pewne obawy co do objawów, które się pojawiają. Jeśli chodzi o zasinienie ręki i trudności w zginaniu palców mogą być wynikiem zastosowanego znieczulenia miejscowego podczas zabiegu. Znieczulenie może wpływać na przepływ krwi i funkcję nerwów, co prowadzi do czasowych zaburzeń czucia i ruchu w obszarze, gdzie było podane znieczulenie. To jest zazwyczaj tymczasowe i powinno ustąpić w ciągu kilku godzin lub dni. Ważne jest też to, jak rozległy był to zabieg, czy zmiana była mała, czy większa. Im pieprzyk jest większy, tym więcej skóry oraz marginesu trzeba usunąć. To dodatkowo może powodować ból, zasinienie i ciągnięcie w miejscu szwów.
Jeśli jednak sinienie ręki utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest bardzo nasilone, konieczne może być ponowne skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne powikłania.
Co do nudności to mogą być reakcją na zastosowane znieczulenie, stres związany z zabiegiem lub działania uboczne związane z samym zabiegiem. Nudności powinny ustąpić w ciągu kilku godzin lub dni. Jeśli jednak będą się utrzymywać lub będą nasilone, warto również poinformować o nich lekarza. Ważne jest monitorowanie tych objawów i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem, aby otrzymać dalsze wskazówki i ewentualnie podjąć odpowiednie działania na przykład wdrożenie leczenia antybiotykiem albo preparatami przeciwzapalnymi. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wycinanie-znamion
https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-pieprzykow
https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-zmian-skornych-wskazania-przebieg-badanie-histopatologiczne https://portal.abczdrowie.pl/gojenie-rany
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty