Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34612 odpowiedzi

58778 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34612)

Czy możliwa jest teraz ciąża u 32-latki?

Witam. Moje pytanie brzmi, czy mogę być w ciąży. Współżyłam z partnerem, najpierw zaczęliśmy bez zabezpieczenia, potem zabezpieczyliśmy się, sperma została w prezerwatywie. Jednak moje obawy dotycza tego, czy przez sluz parnetra (preejakulat) na początku stosunku mogę być w ciąży? Dodam, że miałam dni płodne.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, tak, w preejakulacie mogą znajdować się plemniki, które są zdolne do zapłodnienia. Jest ich zdecydowanie mniej niż w spermie, ale mimo to istnieje taka ewentualność, zwłaszcza jeśli miała Pani dni płodne. W związku z tym proszę... Witam serdecznie,
tak, w preejakulacie mogą znajdować się plemniki, które są zdolne do zapłodnienia. Jest ich zdecydowanie mniej niż w spermie, ale mimo to istnieje taka ewentualność, zwłaszcza jeśli miała Pani dni płodne.
W związku z tym proszę odczekać co najmniej 14 dni od tego wydarzenia, a następnie wykonać test ciążowy. Może również Pani poczekać do kolejnej menstruacji. Jeśli nie wystąpi, wskazane jest oznaczenie beta-HCG we krwi bądź wykonanie testu ciążowego z moczu.
Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-preejakulat-moze-zaplodnic-kobiete,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-preejakulat-mogl-zaplodnic-moja-partnerke,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plyn-preejakulacyjny-moze-zaplodnic.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę mieć SM przy poprawnym wyniku MR?

Witam Czy pomimo braku zmian w rezonansie głowy oraz odcinka szyjnego rdzenia kręgowego możliwe jest że mam SM? Objawy to uczucie mrowienia ręki i nogi, odruchy prawidłowe.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się pewne objawy, które mogą występować w przebiegu SM. U Pani są to mrowienia. W związku z tym wykonała Pani badanie rezonansem magnetycznym. Jego wynik jest prawidłowy, co jest dobrym prognostykiem... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że pojawiają się pewne objawy, które mogą występować w przebiegu SM. U Pani są to mrowienia. W związku z tym wykonała Pani badanie rezonansem magnetycznym. Jego wynik jest prawidłowy, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Niemniej jednak część objawów nie jest prezentowana jako nieprawidłowy obraz w badaniu. SM może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie zawsze objawy są jednoznaczne, a zmiany na obrazach mogą pojawić się później w przebiegu choroby. Symptomy, takie jak uczucie mrowienia ręki i nogi, mogą być spowodowane przez różne inne schorzenia neurologiczne, niekoniecznie SM. Mogą to być zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego, które też powinny być poddane diagnostyce.
Stwierdzenie obecności SM jest bardzo trudne, a diagnozowanie jest procesem wieloetapowym. Wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu, badań laboratoryjnych, obrazowych, czynnościowych a dodatkowo pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego. O kierunku badań zawsze musi decydować specjalista z zakresu neurologii. Dlatego też, jeśli ma Pani bardzo poważne obawy bądź w rodzinie były przypadki tej choroby to warto zgłosić się na konsultację neurologiczną. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane
https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane-kategoria
https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak
https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny-glowy-dzialanie-przebieg-badania-zastosowanie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam często zawroty głowy?

Mam 21 lat i od 2 tygodni mam dość częste zawroty głowy , nawet jak leżę w łóżku czuję że kręci mi się w głowie . Ciśnienie za każdym razem mam w normie , nawadniam się tak jak kiedyś. Od... Mam 21 lat i od 2 tygodni mam dość częste zawroty głowy , nawet jak leżę w łóżku czuję że kręci mi się w głowie . Ciśnienie za każdym razem mam w normie , nawadniam się tak jak kiedyś. Od 2 lat oddaje honorowo krew ale nigdy nie miałam takich objawów nawet po oddaniu krwi .
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, zawroty głowy są zawsze niepokojącym objawem. Niestety mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, które trzeba zbadać. W pytaniu pisze Pani, że pojawiają się w różnych sytuacjach, a nawet podczas leżenia w łóżku. Bardzo dobrze, że zwróciła Pani uwagę na... Dzień dobry,
zawroty głowy są zawsze niepokojącym objawem. Niestety mogą mieć wiele potencjalnych przyczyn, które trzeba zbadać. W pytaniu pisze Pani, że pojawiają się w różnych sytuacjach, a nawet podczas leżenia w łóżku. Bardzo dobrze, że zwróciła Pani uwagę na wartości ciśnienia krwi, które są prawidłowe. Zawroty głowy niejednokrotnie związane są z zaburzeniami krążenia i wahaniami ciśnienia. Prowadzi to właśnie do niedokrwienia mózgu, które może wystąpić w wyniku nagłego spadku ciśnienia krwi lub niewystarczającego dopływu krwi do mózgu z różnych powodów. Może to być spowodowane np. niedoborem żelaza lub innych składników odżywczych, które mogą pojawić się po oddaniu krwi. Innymi możliwymi przyczynami mogą być problemy z równowagą elektrolitową, anemia, infekcje wirusowe lub bakteryjne, problemy z układem krążenia czy zaburzenia lękowe. Trzeba też mieć na względzie przyczyny neurologiczne. Dlatego też, jeśli problem z czasem nie ustąpi, to można pomyśleć o konsultacji z neurologiem oraz wykonaniu dokładniejszej diagnostyki czynności mózgu, oraz budowy (EEG i TK).
Dlatego też zachęcamy do podjęcia kontaktu na początek z lekarzem internistą, aby wytyczył drogę dalszego postępowania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-metoda-na-zawroty-glowy-po-chwili-poczujesz-ulge-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-serca-zapobieganie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam ten ból podniebienia?

Cześć, od kilku tygodni boli mnie podniebienie po jednej stronie tylko przy przełykaniu śliny, przez nacisk na bolące miejsce. Mniej więcej jest to na pograniczu podniebienia twardego i miękkiego, na/ za kością szczęki, za ostatnimi zębem). Przy poruszaniu szczęką... Cześć, od kilku tygodni boli mnie podniebienie po jednej stronie tylko przy przełykaniu śliny, przez nacisk na bolące miejsce. Mniej więcej jest to na pograniczu podniebienia twardego i miękkiego, na/ za kością szczęki, za ostatnimi zębem). Przy poruszaniu szczęką pobolewa mnie też ucho po tej samej stronie. Asekuracyjnie brałem antybiotyk oraz leki przeciwzapalne, ale niestety nie pomogło. Zaznaczę, że gołym okiem nic nie widać, żadnej zmiany/ zgrubienia, ewentualnie lekko w dotyku. Co mi może dolegać? Jestem już umówiony do laryngologa oraz stomatologa, ale dopiero w następnym tygodniu.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że podjął Pan już pierwsze działania w kierunku diagnostyki oraz leczenia tego dyskomfortu w obrębie jamy ustnej. W pytaniu pisze Pan, że pojawia się ból w podniebieniu przy przełykaniu śliny. Może to wskazywać na stan... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że podjął Pan już pierwsze działania w kierunku diagnostyki oraz leczenia tego dyskomfortu w obrębie jamy ustnej.
W pytaniu pisze Pan, że pojawia się ból w podniebieniu przy przełykaniu śliny. Może to wskazywać na stan zapalny, infekcję lub podrażnienie w obrębie jamy ustnej. Ból przy poruszaniu szczęką i ból ucha mogą sugerować związek z zębami lub strukturami wokół szczęki. Możliwe przyczyny mogą obejmować infekcje bakteryjne lub wirusowe, owrzodzenia, urazy lub reakcje alergiczne. Ponadto, problem może wynikać z zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą objawiać się bólem w okolicy ucha i szczęki.
Wydaje się, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistami, do których się Pan wybiera. Badania wykonane przez laryngologa i stomatologa pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Mogą być zalecane dodatkowe badania diagnostyczne na przykład TK głowy.
Do czasu wizyty można postarać się unikać potencjalnie drażniących pokarmów i napojów oraz utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli ból będzie się nasilał, to można też przyjąć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Niemniej jednak opinie lekarskie będą najbardziej wiążące i mogą oznaczać konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-podniebienie
https://uroda.abczdrowie.pl/choroby-dziasel-i-przyzebia
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jamy-ustnej-choroby-zapobieganie
https://portal.abczdrowie.pl/slina
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznaczają te objawy po usunięciu pieprzyka?

Witam. Wczoraj rano miałam chirurgicznie usuniętego pieprzyka na lewym ramieniu. Chciałam się spytać czy to normalne, że cała ręka jest sina i nie mogę całkowicie zgiąć palców dłoni. Dodatkowo odczuwam nudności. Dziękuje za szybką odpowiedz.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie usunięto pieprzyk. Jednak ma Pani pewne obawy co do objawów, które się pojawiają. Jeśli chodzi o zasinienie ręki i trudności w zginaniu palców mogą być wynikiem zastosowanego znieczulenia miejscowego... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że w ostatnim czasie usunięto pieprzyk. Jednak ma Pani pewne obawy co do objawów, które się pojawiają. Jeśli chodzi o zasinienie ręki i trudności w zginaniu palców mogą być wynikiem zastosowanego znieczulenia miejscowego podczas zabiegu. Znieczulenie może wpływać na przepływ krwi i funkcję nerwów, co prowadzi do czasowych zaburzeń czucia i ruchu w obszarze, gdzie było podane znieczulenie. To jest zazwyczaj tymczasowe i powinno ustąpić w ciągu kilku godzin lub dni. Ważne jest też to, jak rozległy był to zabieg, czy zmiana była mała, czy większa. Im pieprzyk jest większy, tym więcej skóry oraz marginesu trzeba usunąć. To dodatkowo może powodować ból, zasinienie i ciągnięcie w miejscu szwów.
Jeśli jednak sinienie ręki utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub jest bardzo nasilone, konieczne może być ponowne skonsultowanie się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne powikłania.
Co do nudności to mogą być reakcją na zastosowane znieczulenie, stres związany z zabiegiem lub działania uboczne związane z samym zabiegiem. Nudności powinny ustąpić w ciągu kilku godzin lub dni. Jeśli jednak będą się utrzymywać lub będą nasilone, warto również poinformować o nich lekarza. Ważne jest monitorowanie tych objawów i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem, aby otrzymać dalsze wskazówki i ewentualnie podjąć odpowiednie działania na przykład wdrożenie leczenia antybiotykiem albo preparatami przeciwzapalnymi. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wycinanie-znamion
https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-pieprzykow
https://portal.abczdrowie.pl/usuwanie-zmian-skornych-wskazania-przebieg-badanie-histopatologiczne https://portal.abczdrowie.pl/gojenie-rany
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak poprawić wygląd zębów w tej sytuacji?

Dzień dobry, niedawno zdjęłam aparat ortodontyczny, jednak nie jestem zadowolona z efektów. Mam wrażenie, że zostało to zrobione byle jak. Góra jeszcze wygląda dobrze, ale dół wygląda gorzej niż przed leczeniem. Dolne dwójki odstają, są nierówno ułożone. Niektóre zęby... Dzień dobry, niedawno zdjęłam aparat ortodontyczny, jednak nie jestem zadowolona z efektów. Mam wrażenie, że zostało to zrobione byle jak. Góra jeszcze wygląda dobrze, ale dół wygląda gorzej niż przed leczeniem. Dolne dwójki odstają, są nierówno ułożone. Niektóre zęby nie mają ze sobą kontaktu. Czy da się coś z tym jeszcze zrobić bez zakładania aparatu stałego?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, jako że jest Pani niedługo po zakończeniu leczenia ortodontycznego, warto rozważyć ponowny kontakt z lekarzem specjalistą, aby wyjaśnić, w czym tkwi problem i jak docelowo ma wyglądać Pani uzębienie. Lekarz może zaproponować korektę w ramach leczenia, które się... Dzień dobry,
jako że jest Pani niedługo po zakończeniu leczenia ortodontycznego, warto rozważyć ponowny kontakt z lekarzem specjalistą, aby wyjaśnić, w czym tkwi problem i jak docelowo ma wyglądać Pani uzębienie. Lekarz może zaproponować korektę w ramach leczenia, które się już zakończyło. Niemniej, trudno powiedzieć, jaki stosunek będzie miał do sprawy lekarz. Obecnie na rynku ortodontycznym jest dostępnych wiele metod, które mogą pomóc rozwiązać zaistniały problem. Wśród nich można wymienić nakładki, aparaty przezroczyste np. Invisalign, które to nie będą wymagać stałego zakładania elementów aparatu na zęby. Warto poznać jednak opinię specjalisty w tej sytuacji, aby jak najprościej i najszybciej uzyskać oczekiwany przez Panią efekt. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/aparat-ortodontyczny-rodzaje-wskazania-przeciwwskazania-i-cena https://uroda.abczdrowie.pl/aparat-na-zeby-zalecenia-rodzaje-ceny
https://portal.abczdrowie.pl/zgryz-charakterystyka-wady-zgryzu
https://uroda.abczdrowie.pl/aparaty-ortodontyczne-przezroczyste-charakterystyka-leczenie-korzysci
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jakie jest ryzyko rozwoju raka przełyku?

Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy to prawda że od picia i jedzenia gorących pokarmów, rzeczywiście ryzyko wystąpienia raka przełyku się zwiększa czy to tylko mit. I jaki jest tego zakres, częstotliwość wystąpienia. Bo to dziwne generalnie to każdy powinien... Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy to prawda że od picia i jedzenia gorących pokarmów, rzeczywiście ryzyko wystąpienia raka przełyku się zwiększa czy to tylko mit. I jaki jest tego zakres, częstotliwość wystąpienia. Bo to dziwne generalnie to każdy powinien być chory, bo wydaje mi się że większość z nas spożywa takie pokarmy. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, istnieje pewien związek pomiędzy spożywaniem gorących pokarmów i ryzykiem wystąpienia raka przełyku, ale nie jest to z pewnością główny czynnik ryzyka. Gorące napoje i potrawy mogą uszkadzać błonę śluzową przełyku, co potencjalnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zmian... Dzień dobry,
istnieje pewien związek pomiędzy spożywaniem gorących pokarmów i ryzykiem wystąpienia raka przełyku, ale nie jest to z pewnością główny czynnik ryzyka. Gorące napoje i potrawy mogą uszkadzać błonę śluzową przełyku, co potencjalnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Niemniej jednak samo spożywanie gorących potraw nie jest wystarczające, aby wywołać raka przełyku. Inne istotne czynniki ryzyka obejmują palenie tytoniu, nadmiernie pikantne potrawy, nadmiernie gorące napoje czy alkohol. Jednymi z najważniejszych są predyspozycje genetyczne, otyłość, przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy. Szczególnie groźne są sytuacje, w których choroby przewlekłe związane z nadprodukcją soków żołądkowych pozostają nieleczone przez długi czas. Ciągłe uszkadzanie śluzówki przełyku może predysponować do występowania nowotworu.
Nie ma jednak reguły co do tego, który czynnik przeważy za wystąpieniem raka. Warto mieć świadomość, że nowotwory w rodzinie, szczególnie wśród bliskich krewnych, powinny skłaniać do wzmożonej czujności oraz częstszej diagnostyki.
Podsumowując, spożywanie gorących pokarmów może być jednym z wielu czynników ryzyka raka przełyku, ale nie jest to jedyny ani główny czynnik. Ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, zrównoważona dieta, unikanie czynników ryzyka i regularne badania kontrolne.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/rak-przelyku
https://portal.abczdrowie.pl/nigdy-nie-pij-ryzyko-raka-przelyku-rosnie-az-o-90-proc https://portal.abczdrowie.pl/przelyk
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co może wskazywać taka plamka na skórze?

Mam taką suchą plamkę na nodze, czasem mi się robi taka na ciele i znika, smaruje kremem nawilżającym. Bardzo się boję, że to toczeń. Proszę o pomoc.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, plamy na skórze są problemem, który dotyczy wielu osób. Mogą mieć one wiele przyczyn, jednak nie trzeba ich na pewno od razu utożsamiać z toczniem, który jest bardzo poważną, a jednocześnie trudną do zdiagnozowania chorobą przewlekłą. Wśród... Dzień dobry,
plamy na skórze są problemem, który dotyczy wielu osób. Mogą mieć one wiele przyczyn, jednak nie trzeba ich na pewno od razu utożsamiać z toczniem, który jest bardzo poważną, a jednocześnie trudną do zdiagnozowania chorobą przewlekłą. Wśród możliwych przyczyn takich objawów można wymienić alergie, podrażnienia skóry, infekcje grzybicze czy nawet problemy z układem hormonalnym. Bardzo dobrze, że stosuje Pani krem nawilżający, ponieważ nawilżenie skóry może pomóc w łagodzeniu suchych plamek.
Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona tym objawem, następuje zaostrzenie albo bardzo boi się Pani wystąpienia poważniejszej choroby, to warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może dokładnie ocenić plamkę i przeprowadzić odpowiednie badania, aby wykluczyć lub potwierdzić różne możliwe przyczyny. Można tu wymienić wiele różnych chorób w tym początki AZS czy inne, ale z pewnością najlepiej będzie zbadać to miejsce i poczekać na diagnozę lekarską. Lekarz może też zlecić wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (w tym morfologii krwi, OB, CRP) czy badań hormonalnych. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy
https://portal.abczdrowie.pl/toczen-kategoria
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Dermatologia Noga

Jak ocenić wynik badania kolana u 50-latka?

Dzień dobry, proszę o wytłumaczenie co oznacza wynik badania RTG: Proces zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego lewego ze zwężeniem szpar stawowych przedziału przyśrodkowego, bocznego oraz osteofitozy krawędzi stawowych kości piszczelowej i rzepki.Wyostrzenia wyniosłości m/kłykciowej. Kolano puchnie i boli. Mam wizytę dopiero... Dzień dobry, proszę o wytłumaczenie co oznacza wynik badania RTG: Proces zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego lewego ze zwężeniem szpar stawowych przedziału przyśrodkowego, bocznego oraz osteofitozy krawędzi stawowych kości piszczelowej i rzepki.Wyostrzenia wyniosłości m/kłykciowej. Kolano puchnie i boli. Mam wizytę dopiero za dwa tygodnie. Proszę również o sugestie co do leczenia takiego schorzenia.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, badanie RTG jest specjalistyczne, dlatego dokładna jego interpretacja powinna być przeprowadzona przez lekarza, w Pana przypadku przez ortopedę. Dlatego też warto udać się na zaplanowaną wizytę, aby uzyskać fachową poradę lekarską. Na podstawie otrzymanego opisu lekarz stwierdzi, jak... Dzień dobry,
badanie RTG jest specjalistyczne, dlatego dokładna jego interpretacja powinna być przeprowadzona przez lekarza, w Pana przypadku przez ortopedę. Dlatego też warto udać się na zaplanowaną wizytę, aby uzyskać fachową poradę lekarską. Na podstawie otrzymanego opisu lekarz stwierdzi, jak dalej postępować oraz może zalecić też zastosowanie leczenia czy suplementacji. Objawy, które Pan opisuje, najpewniej wynikają ze zwyrodnień, które w obrębie stawu kolanowego się wytwarzają. Może być to zarówno opuchlizna, jak i ból, co jest wynikiem wzmożonego tarcia na skutek zmniejszania się ilości mazi stawowej.
Do decyzji lekarza trzeba zostawić sposoby leczenia, które będą najlepsze, najbardziej skuteczne, ale też bezpieczne. Metody leczenia mogą być farmakologiczne z włączeniem preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz suplementów kolagenu i glukozaminy. Należ wspomnieć też o rehabilitacji oraz metodach chirurgicznych, jeśli zajdzie taka konieczność. Zachęcamy zatem do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą, aby włączyć odpowiednie działania. Do tego czasu można stosować leki w postaci maści czy tabletek, które będą działać przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Warto też postarać się o zmniejszenie obciążenia kolana. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem
https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/jak-odbudowac-chrzastke-stawowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam te bóle mięśni, kości i zmęczenie?

Nieważne jak długo śpię, czuję ciągłe zmęczenie, bóle mięśni i kości, szczególnie kręgosłupa. Ostatnio mało jem, nie czuję głodu, praktycznie w ogóle nie piję, gdyż nie czuję pragnienia. Włosy wypadają mi garściami a paznokcie są bardzo kruche i rozdwajają... Nieważne jak długo śpię, czuję ciągłe zmęczenie, bóle mięśni i kości, szczególnie kręgosłupa. Ostatnio mało jem, nie czuję głodu, praktycznie w ogóle nie piję, gdyż nie czuję pragnienia. Włosy wypadają mi garściami a paznokcie są bardzo kruche i rozdwajają się. Odczuwam też co jakiś czas ból brzucha i uczucie kłucia a sercu oraz drżenie rąk. Symptomy mam od około roku ale lekarz rodzinny wysłał mnie do domu:)
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, objawy, które Pani opisuje są bardzo różnorodne i mogą świadczyć o wielu niedoborach w Pani organizmie. W pytaniu pisze Pani, że występują bóle mięśniowe, kręgosłupa, zaburzenia odżywiania, pragnienia, wypadanie włosów oraz inne. Wydaje się, że w... Dzień dobry,
objawy, które Pani opisuje są bardzo różnorodne i mogą świadczyć o wielu niedoborach w Pani organizmie. W pytaniu pisze Pani, że występują bóle mięśniowe, kręgosłupa, zaburzenia odżywiania, pragnienia, wypadanie włosów oraz inne. Wydaje się, że w tej sytuacji konieczna jest powtórna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Musi Pani uzyskać skierowania na wiele badań laboratoryjnych, począwszy od tych podstawowych, po te bardziej specjalistyczne (morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP, próby wątrobowe, nerkowe, trzustkowe, poziom glukozy we krwi, hormony tarczycy, poziomy pierwiastków, czy analiza moczu). Wydaje się, że lekarz powinien też zalecić badania obrazowe np. USG jamy brzusznej. Warto także postarać się o skierowanie do gastrologa czy neurologa bądź endokrynologa.
Pani sytuacja zdrowotna z pewnością wymaga wykonania takiej diagnostyki, aby dowiedzieć się, gdzie leży przyczyna tych objawów. Może Pani spróbować dostać się do innego lekarza medycyny rodzinnej, aby porozmawiać o swoich objawach.
Do czasu otrzymania kompletu wyników może Pani sama wdrożyć pewne zmiany w stylu życia, które mogą polepszyć samopoczucie. Należy położyć nacisk na odżywianie, odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną. Można też z pomocą farmaceuty dobrać jakiś preparat suplementacyjny, który dodatkowo Panią wspomoże. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem i wdrożenia diagnostyki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene
https://portal.abczdrowie.pl/bole-miesni
https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak
https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-sercu-przyczyny-leczenie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty