Dlaczego mam te bóle mięśni, kości i zmęczenie?

Nieważne jak długo śpię, czuję ciągłe zmęczenie, bóle mięśni i kości, szczególnie kręgosłupa. Ostatnio mało jem, nie czuję głodu, praktycznie w ogóle nie piję, gdyż nie czuję pragnienia. Włosy wypadają mi garściami a paznokcie są bardzo kruche i rozdwajają się. Odczuwam też co jakiś czas ból brzucha i uczucie kłucia a sercu oraz drżenie rąk. Symptomy mam od około roku ale lekarz rodzinny wysłał mnie do domu:)
KOBIETA, 19 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które Pani opisuje są bardzo różnorodne i mogą świadczyć o wielu niedoborach w Pani organizmie. W pytaniu pisze Pani, że występują bóle mięśniowe, kręgosłupa, zaburzenia odżywiania, pragnienia, wypadanie włosów oraz inne. Wydaje się, że w tej sytuacji konieczna jest powtórna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Musi Pani uzyskać skierowania na wiele badań laboratoryjnych, począwszy od tych podstawowych, po te bardziej specjalistyczne (morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP, próby wątrobowe, nerkowe, trzustkowe, poziom glukozy we krwi, hormony tarczycy, poziomy pierwiastków, czy analiza moczu). Wydaje się, że lekarz powinien też zalecić badania obrazowe np. USG jamy brzusznej. Warto także postarać się o skierowanie do gastrologa czy neurologa bądź endokrynologa.

Pani sytuacja zdrowotna z pewnością wymaga wykonania takiej diagnostyki, aby dowiedzieć się, gdzie leży przyczyna tych objawów. Może Pani spróbować dostać się do innego lekarza medycyny rodzinnej, aby porozmawiać o swoich objawach.

Do czasu otrzymania kompletu wyników może Pani sama wdrożyć pewne zmiany w stylu życia, które mogą polepszyć samopoczucie. Należy położyć nacisk na odżywianie, odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną. Można też z pomocą farmaceuty dobrać jakiś preparat suplementacyjny, który dodatkowo Panią wspomoże. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem i wdrożenia diagnostyki. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/bole-miesni

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak

https://portal.abczdrowie.pl/klucie-w-sercu-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.