Jakie badania najlepiej wykonać w związku z tym bolem?

Upadłam na schodach, boli mnie kość ogonowa i dość mocno uderzyłam głową, mam szycie. Nie straciłam przytomności. Boli mnie również kręgosłup, szczególnie odcinek szyjny i piersiowy. Teraz, 3 dni po odczuwam szczególnie z rana zawroty głowy jestem blada. Głowa mnie boli ale nie jest to jakiś bardzo silny ból. Czuję również drętwienie rąķ, wydaje mi się, że mam chłodne palce u rąk. Do jakiego lekarza najlepiej się udać i jakie wykonać badania?. Czy poprostu czekać. Bardzo się boję czy nie mam jakichś uszkodzeń w głowie.
KOBIETA, 42 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Przykro mi słyszeć o Pani wypadku i dolegliwościach, które się z nim wiążą. W opisanej sytuacji, zwłaszcza po uderzeniu głową i pojawieniu się bólów kręgosłupa, bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć tych objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W pierwszej kolejności sugerowałabym wizytę u lekarza rodzinnego, który na podstawie dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego zdecyduje o dalszym postępowaniu. Bardzo możliwe, że będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak rentgen kręgosłupa czy nawet tomografia komputerowa (TK) głowy, aby wykluczyć poważniejsze urazy, takie jak wstrząśnienie mózgu (https://portal.abczdrowie.pl/wstrzas-mozgu ) czy uszkodzenia kręgów (https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kregoslupa ).

Objawy takie jak zawroty głowy, ból głowy, drętwienie rąk czy uczucie chłodnych palców mogą mieć zróżnicowane źródła, od napięciowych bólów głowy po uszkodzenia nerwów czy kręgów. Jednak zdecydowanie nie należy tego ignorować, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się lub nasilają. Jeżeli Pani lekarz rodziny uzna to za konieczne, może skierować Panią do odpowiedniego specjalisty, takiego jak neurolog czy ortopeda, w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Nawet jeśli Pani objawy wydają się ustępować, ważne jest, aby wykonać stosowne w tej sytuacji badania i upewnić się, że nie doszło do żadnych poważniejszych urazów, które mogłyby spowodować poważne konsekwencje zdrowotne w późniejszym czasie.

Rozumiem Pani obawy i strach, najlepszym krokiem jest teraz szybka wizyta u lekarza, który pomoże rozwiać Pani wątpliwości i zapewni odpowiednie leczenie. To najlepsze, co należy w tej chwili zrobić.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia, mam nadzieję, że wkrótce Pani dolegliwości ustąpią i odzyska Pani spokój.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.