5 miesiąc ciąży

Witam! Jestem w 19 tygodniu ciąży. Do tej pory ciążę znosiłam dobrze, nie wymiotowałam do tej pory wcale. Dlatego zmartwiło mnie, gdy dzisiaj rano złe się poczułam i zwymiotowałam. Czy jest to normalne w 5 miesiącu, czy może jest to jakiś niepokojący objaw i powinnam zgłosić się do lekarza?! Dodam, że sporadycznie miewam biegunkę. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nierzadko zdarza się, że w późniejszych etapach ciąży kobiety cierpią z powodu nudności i wymiotów, niezależnie od tego czy w pierwszym trymestrze miały podobne objawy. Jest to spowodowane dużym rozmiarem macicy, która powoduje ucisk odźwiernika żołądka, dłuższe zaleganie pokarmu w tym narządzie, wzrost wydzielania kwasu solnego, zgagę i wymioty. Aby sobie pomóc, radzę spożywać posiłki niezbyt tłuste i unikać produktów mlecznych - aż poczuje się Pani lepiej.

Pozdrawiam serdecznie!