Badanie cholesterolu u kobiety ważącej 44 kg

witam mam 30 lat waże 44kg odebrałam wyniki z cholesterolu i jestem wszoku nie jem tłustych mięs żadko słodkie mam wyniki takie choresterol całkowity 203.60 choresterol HDL70.16 choresterol LDL103.92 Trójgicerydy 147.61 byłam oczywiście u lekarza powiedział że nadaje to się na diete żadne tabletki bardzo się boje pół roku temu zmarła moja mama miała 57 lat miażdzyce i wysoki choresterol dostała zawał 3 razy czy mi też to grozi czy genetycznie mogę być obciążona tą chorobą proszę o odp i dziękuję

Może być Pani obciążona genetycznie, ale nie jest tak, że jest Pani wobec tego bezradna. Dieta ma duży wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie chodzi o ograniczanie tłuszczu. Wręcz przeciwnie, to odpowiednia podaż wartościowych tłuszczu bogatych w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) zabezpiecza przed miażdżycą. Pani dieta powinna w związku z tym zawierać oleje roślinne jak rzepakwy, lniany, orzechowy, oliwa, olej z pestek winogron, orzechy, tłuste ryby i awokado.

Witam,
zgadzam się z lekarzem, w Pani wypadku wystarczy wprowadzić pewne zmiany w diecie, zwiększyć aktywność fizyczną, zaprzestać palenia (jeśli jest Pani osobą palącą) oraz wykluczyć spożywanie alkoholu.
Zalecam ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywanie w ograniczonych ilościach lub całkowite wykluczenie wieprzowiny na rzecz chudego mięsa (indyk, kurczak, królik). Tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk, makrela) zaleca się spożywać do 2-3 razy w tygodniu. Są źródłem tłuszczu, który zmniejsza stężenie triglicerydów, a zwiększa stężenie "dobrego cholesterolu", czyli HDL-cholesterolu. Mleko oraz produkty mleczne należy wybierać o obniżonej zawartości tłuszczu (1,5-2%). Wykluczenie z diety produktów piekarniczych: krakersy, herbatniki, ciasta, ciastka. Natomiast warto zwiększyć udział błonnika w diecie: produkty zbożowe pełnoziarniste: pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż i makaron, grube kasze (jaglana, gryczana), płatki owsiane oraz świeże warzywa i owoce. Zalecanym sposobem przygotowania potraw jest : gotowanie w wodzie, na parze, grillowanie, pieczenie w folii, pieczenie w pergaminie. Zaleca się spożywanie zup czystych, przygotowanych na wywarach warzywnych bez tłustych dodatków, np. zasmażek, śmietany.
Życzę szybkich sukcesów w poprawie wyników.
Pozdrawiam serdecznie