Badanie psychologiczne całościowe

Witam i bardzo proszę specjalistę o pomoc. Mianowicie leczę się na depresję od 5 msc. Używam leku o nazwie AUREX20. Moja Pani psycholog dała mi skierowanie na całościowe badanie psychologiczne. Dziś właśnie byłam na takowym badaniu. Zaczęło się od pytań geograficzno-historycznych. Na niektóre uciekły mi gdzieś odpowiedzi. Potem rysowałam figury geometryczne z pamięci. Pojedyncze owszem, udawało się zapamiętać, lecz gdy było ich więcej i były bardziej skomplikowane, był problem z zapamiętaniem niektórych.

W pewnym momencie pani psycholog powiedziała mi, bym się skupiła, bo może to pokazywać, że naprawdę jestem chora. Co to znaczy? Co za choroba może z tego wynikać? Rozwiązywałam jeszcze testy. Wynik za jakiś czas, a ja już się boję, co za choroba może z tego wynikać. Może ktoś z państwa lekarzy może mi powiedzieć, co ma na celu takie badanie i jak państwo myślą, co za chorobę mogła sugerować pani psycholog? Z góry dziękuję za odp.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Badanie, o którym mowa miało na celu zbadanie funkcji poznawczych, takich jak percepcja czy pamięć. W przypadku depresji mogą być one zaburzone, może mieć Pani problemy z zapamiętywaniem, koncentracją itp. Badanie to może ujawnić również zaburzenia o podłożu neurologicznym.

Pani psycholog chciała Panią zmobilizować do koncentracji uwagi, co jest bardzo ważne, aby wynik testu był możliwie rzetelny. Uwaga o ewentualnej chorobie była jednak dość "niefortunna".

Badanie, w którym odwzorowywała Pani figury geometryczne jest dość trudne i większość osób ma trudności z przerysowaniem wszystkich wzorów poprawnie, dlatego proszę się tym faktem nie sugerować. Jeżeli jednak bardzo się Pani denerwuje wynikami badania, proponowałabym skontaktować się z prowadzącym badanie psychologiem i powiedzieć mu o rozterkach. Możliwe, że szybciej uzyska Pani wynik testu, który Panią uspokoi.

Serdecznie pozdrawiam