Bicie serca dziecka

Witam!
Robiłam badanie USG i na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego lekarka stwierdziła 6 tydzień ciąży (17mm) Uwidoczniony był (choć mało wyraźnie) pęcherzyk żółtkowy oraz zarodek jednak problem był z wyraźnie widocznym biciem serca dziecka. Raz było słabo widzialne raz nie. Czy to normalne na tym etapie ciąży?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Serce płodu zaczyna bić ok. 6-tego tygodnia ciąży. Tętno płodu (FHR - fetal heart rate) powinno wtedy wynosić ok. 90-120 uderzeń na minutę.
Badanie usg jest badaniem bardzo subiektywnym i jego prawidłowe wykonanie i interpretacja w ogromniej mierze zależą od umiejętności i kompetencji badającego. Dlatego też prawdopodobnie problem ze znalezieniem bijącego serca płodu był skutkiem trudnego do badania umiejscowienia się zarodka. Zalecanym byłoby powtórzenie badania USG w najbliższym czasie jeśli lekarz opisujący badanie nie określił częstości bicia serca płodu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.