Brązowe plamienia - czy to oznaka pierwszej miesiączki?

Mam 14 lat. Śluz z pochwy wydziela mi się od ponad 2 lat. Niedawno zauważyłam, że stał on się brązowy i gęsty (trwało to ok. 2 tygodni). Teraz mój śluz jest jest lekko żółtawy, prawie przezroczysty. Czy to oznacza, że dostanę swoją pierwszą miesiączkę??
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
Twój organizm dojrzewa i zachodzą w nim hormonalne zmiany- dlatego zmienia się charakter śluzu. Zazwyczaj pierwsza miesiączka jest mniej obfita, ale występuje krawienie. Śluz oznacza zmiany hormonalne i nie jest miesiączką. Gdyby jednak śluz zmienił zapach bądź kolor, warto byś zgłosiła się wraz z Rodzicem/ Opiekunem do lekarza rodzinnego lub ginekologa dziecięcego - może on świadczyć o zakażeniu lub zapaleniu narządów rodnych.
Pozdrawiam!