Co grozi mojemu dziecku przy zakażeniu cytomegalią na tym etapie ciąży?

Witam. Proszę gorąco o interpretację moich wyników na CMV. Jestem w 25 tyg. ciąży. Mój mąż przeszedł niedawno ostrą infekcję wirusem cytomegalii, przebiegającą z odczynem zapalnym ze strony wątroby. Do tego mam synka w wieku 21 miesięcy, który może być zainfekowany, bo uczęszcza do żłobka. Nigdy go nie badaliśmy. Ja robiłam następujące wyniki w ciąży na CMV: 15-02-2010 przeciwciała w k. IgG 0,15 u/ml, przy >1,0 dodatnie; 02-04-2010 przeciwciała w kl. IgM 0,22 s/co, <0,7 ujemne; 29-04-2010 przeciwciała w kl. IgM 0,37 s/co, <0,7 ujemne; 26-05-2010 przeciwciała w kl. IgM 10,56 s/co, > 1,0 dodatnie. Wszystkie badania wykonane w tym samym laboratorium testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji, na aparacie Cobas.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Obecność dodatnich przeciwciał w klasie IgM świadczy o świeżej infekcji (IgG mogą być jeszcze ujemne). Jest Pani w 25 tygodniu ciąży - najbardziej niebezpieczny okres dla dziecka więc minął... Mimo to wymaga Pani pilnej konsultacji ginekologicznej oraz ewentualnie konsultacji lekarza chorób zakaźnych oraz pilnego powtórzenia badań (najlepiej w innym laboratorium).

Ostra infekcja wirusowa CMV w ciąży u matki wiąże się z 6-10% ryzykiem zakażenia płodu - w tej grupie tylko 1% będzie miało wady po urodzeniu.

Ogólnie odchodzi się od podejmowania leczenia w ciąży, wskazując, iż jest bardziej obciążające niż ryzyko wad u dziecka.