Co oznacza taka wydzielina miesiączkowa?

Dzień dobry. Mam cykle 35 dniowe. Ostatni stosunek z prezerwatywą miał miejsce 11.dnia cyklu. Następne dwa dni objawiły się plamieniem brązowym, zupełnie jak przy końcu miesiączki. W 19. dniu cyklu zauważyłam świeżą krew ze śluzem, która potem zamieniła się w brązowy śluz. Mam 40 lat. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

krwawienie śródcykliczne jest dosyć powszechną przypadłością u kobiet i może być powodowane przez wiele czynników. Często występuje jako plamienie implantacyjne, co oznacza, że doszło do zapłodnienia, a zarodek zagnieździł się w macicy. W Pani przypadku, jeżeli było stosowane zabezpieczenie i ze względu na wiek, można to raczej wykluczyć (szansa na zajście w ciążę w wieku 40 lat u kobiet wynosi około 15%).

Krwawienie może też oznaczać owulację lub jakieś zaburzenia hormonalne w Pani ciele. Czasami związane jest także z różnymi schorzeniami układu rozrodczego, w tym np. z przerostem endometrium, polipami i mięśniakami szyjki macicy, a w skrajnych przypadkach nawet z nowotworami.

Nie ma co się jednak niepokoić. Zalecamy udanie się do ginekologa, który za pomocą odpowiednich badań będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę Pani problemu. Dla pewności proszę też wykonać test ciążowy, co najmniej 10 dni po stosunku.

W wolnej chwili może się Pani zapoznać z naszymi artykułami o podobnej tematyce, do których linki zamieszczamy poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/miesniaki-macicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.