Co oznaczają te brązowe plamienia w ciąży?
W piątek miałam badania prenatalny i wszystko było dobrze, lekarz zrobił mi usg dopochwowe. Po godzinie do dziś mam delikatne plamienia jasnobrązowe, są one bardzo skąpe. Dzwoniłam do lekarza mojego mówił ze jeśli nie przejdzie bądź będzie mocniejsze mam zgłosić się w sobotę do niego. Czy powinnam się martwić ? Do 12 tygodnia brałam tabletki dopochwowe, ponieważ na początku ciąży miałam plamienie. Ale w 8 tygodniu ustały one. Co robić ?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
w odpowiedzi na Pani pytanie chcielibyśmy zachęcić do odbycia porady z ginekologiem prowadzącym ciążę. Jak Pani opisuje, w pierwszych tygodniach ciąży plamienia już miały miejsce. Dostała Pani z tego powodu leki od swojego lekarza, które prawdopodobnie pomogły w ich zatrzymaniu. Częstym objawem wczesnej ciąży, oprócz mdłości, wymiotów czy senności, są także lekkie plamienia. Niemniej jednak nie wolno ich lekceważyć i zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Zaznacza Pani że po przeprowadzeniu USG prenatalnego doszło do ich nawrotu. Z tego też powodu wizyta u lekarza ginekologa wydaje się być nieunikniona. Możliwe, że jest to zjawisko fizjologiczne w Pani przypadku, niemniej jednak wymaga pilnej konsultacji. Lekarz zadecyduje o odpowiednim postępowaniu: zaleci leczenie, ewentualnie badania czy dostosowanie stylu życia do sytuacji w której obecnie się Pani znajduje.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/okres-w-ciazy-plamienia-niezagrazajace-ciazy-zagrozenia-poronienia
https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-w-ciazy-przyczyny-zagrozenia
https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia
https://portal.abczdrowie.pl/przedwczesne-odklejenie-lozyska