Co oznaczają te wyniki badań tarczycy u 23-latki?

Dzień dobry. Zrobiłam prywatnie badania tarczycy bo pomimo przewlekłego zmęczenia lekarze nie chceli mnie skierować na to badanie. Poniżej wypiszę wyniki, jakie otrzymałam. Moje objawy to senność, zmęczenie, problemy z koncentracją, niskie ciśnienie krwi, ciągłe uczucie zimna nawet jak temperatura jest "idealna" dla osób w moim otoczeniu. Trwa to już 5-8 lat, nie mogę znaleźć przyczyny. TSH 1,172 µlU/mL 0,350 — 4,940 FT3 4,83 pmol/L 2,63 — 5,70 FT4 13,31 pmol/L 9,00 — 19,00 ATG 1,72 lU/mL < 4,11 ATPO <0,5 lU/mL < 5,61

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani badania, aby sprawdzić przyczynę dolegliwości.

Jak wiadomo tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę poprzez usprawnianie metabolizmu i pracy jelit, odpowiada za pracę serca, a także za prawidłowe działanie układu nerwowego.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań hormonów oraz przeciwciał, prawdopodobnie nie powinno stwierdzić się żadnych odchyleń od norm referencyjnych. Niski poziom przeciwciał przeciwtarczycowych mógłby wskazywać na brak podstaw do stwierdzenia chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Jednakże, aby poznać przyczynę Pani dolegliwości, należałoby rozszerzyć diagnostykę, między innymi o takie badania, jak: pełną morfologię wraz z CRP, glukozę, insulinę, próby wątrobowe, ferrytynę, prolaktynę, kortyzol oraz witaminę B12.

Możliwe, że zgłaszane przez Panią objawy mogą być następstwem niedoboru żelaza i niedokrwistości.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.